Richard Werner: Banking & The Economy

See seletus on õige ja aitab asjast aru saada, aga jätab sellise mulje nagu pankade laenamine oleks reservide poolt piiratud. Minule meeldiks asja seletada nii, et pank väljastab kõigepealt laenu sinu kontole numbreid lisades(lihtsalt toksib need numbrid sinna klaviatuuril) ja muretseb reservide pärast hiljem. Kui riigis on kehtestatud kohustuslik reservimäär, siis see on mingi ajaperioodi keskmine ning tavaliselt on pangas üks inimene, kes reservide juhtimisega tegeleb. Laenukomitee inimesed ei lähe temalt kunagi küsima, et kuule, kas meil reserve on, et laen väljastada. Reservid saavad kommertspangad alati täis laenata, kunagi ei ole asi reservide koguses, vaid alati hinnas. Reservid ei piira kommertspankade võimet laenu anda. Kapital piirab, kuid tavaliselt on piiranguks  ikkagi ainult krediidiväärilised kliendid kommertspankade silmis.  Richard Werneri seletus muidugi aitab mõista asja.

Ahjaa, meelest läks. Tänu fiat rahandussüsteemile pole mingit osareservpangandust enam olemas. Kommertspankade võimet laenata ei piira kuidagi see, kui homme kehtestatakse 100% kohustuslik reservimäär. Isegi 200% ei piira seda.  Asi on siin väga lihtne, kommertspangad peavad hoidma 100%se kohustusliku reservimäära nõude juures deposiitide(kommertspankade loodud arveldusraha) suhte reservidesse(keskpanga raha) üks ühele. Keskpank peab kommertspankadele need reservid laenama enda poolt kehtestatud intressimääraga või siis kindlustama keskpanga poolt kehtestatud pankadevaheliste üleöölaenude sihtintressimäära. Seega ka siis on asi hinnas ja mitte koguses. Kui hind on null, siis näiteks neli korda null on ikka null.  

Järgmine kord, kui kuuled kedagi propagandat tegemas osareservpanganduse vastu, siis võid talle öelda, et funktsionaalselt ei muutuks mitte midagi, kui 100%ne kohustuslik reservimäär kehtestada.  Sa võid talle öelda, et osareservpangandust pole tegelikult olemas fiat rahandussüsteemis. Muidugi tehniliselt võib siin mõni puupea vaidlema hakata, et on ju kohustuslik reservimäär, järelikult on osareservpangandus, aga funktsionaalselt on asi ainult hinnas ja keskpank on võimeline piiramatult kommertspankadele nullintressiga laenama.  

Kui jutt oli Richard Wernerist, siis ei tohi mainimata jätta tema kirjutatud raamatut Princes of the Yen. Mina ei ole seda raamatut ise lugenud, sest Richard Werneri teooria ja arusaamisega rahandusest ma nõus pole.  Minu arvates pole tema seisukohad õiged. Näiteks ta soovitas kriisi ajal Jaapanis keskpangal otse erasektorile laenama hakata, mis on sellises situatsioonis vale, sest erasektor on niigi lõhki laenanud end. Lisaks sellele on ta nimetanud valitsuse defitsiitset kulutamist erasektori kulutusi välja tõrjuvateks. Aga usun, et kindlasti on selles raamatus midagi väärtuslikku, sest rahaloomeprotsessist erasektoris saab ta küll aru.

Veel üks mõte tekkis seoses sellega, et keskpank ostab turult valitsuse võlakirjasid ja lisab pankade reserve. Peavoolu arvates pidavat see olema inflatsiooniline, sest nende arvates on nii, et kui pankadele reserve lisada, siis saavad pangad rohkem laene väljastada. Olen neile öelnud, et hästi, tõstame siis kohustuslikku reservimäära, kas siis on ka inflatsiooniline? Nad ei oska selle peale midagi kosta. Tegelikult muidugi pole tarvis kohustuslikku reservimäära tõsta ja pankade reservide pumpamine keskpanga poolt pole inflatsiooniline. See näitab minu arvates ilmekalt, et nad ei saa aru, mis toimub.

Aga palun, kui usud sellesse, et pankade võime laenata on piiratud reservide poolt ja arvad, et praegust võlakriisi ei saa kuidagi lahendada ilma inflatsioonita, siis on isegi sinu jaoks mul lahendus olemas 🙂

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s