Andres Arrak kirjutab jälle pensionisüsteemist

Ma olen Andres Arraku arusaamisest kaasaegsest rahandus- ja majandussüsteemist kirjutanud varem siin.

Nüüd väidab siis Arrak siin, et riiklik pensionisüsteem ei pea enam vastu.

Arrak kirjutab: Riigipension ei pea enam üle paarikümne aasta vastu, sest töötavate inimeste ja pensionäride suhe läheneb mõnes Euroopa riigis juba üks ühele, ütles majandusteadlane Andres Arrak.
Arrak selgitas, et täna makstavate pensionide raha korjatakse tänastelt töötajatelt, kelle arv aga väheneb.

„See süsteem kukub kokku sellepärast, et sotsiaalse heaolu mudelid pärinevad ajast, mil ühe pensionäri kohta oli 5-6 töötajat. Madala sündimuse määra ja vananeva ühiskonna tingimustes tuleb riigipensioni süsteem ära unustada.“

Iseenesest on ju õige, et kui töötajate/pensionäride suhe väheneb, siis on keerulisem pensionäre üleval pidada. Töötajate tootlikkus peab tõusma või neilt tuleb rohkem ära võtta ja pensionäridele anda. Küll on aga vale eeldus, et just riiklikku pensionisüsteemi ähvardab selline oht ja nagu erapensionid oleksid vananevast rahvastikuprobleemist vabastatud. Fakt on see, et pensionärid vajavad reaalseid kaupu ja teenuseid, mis on toodetud nende poolt, kes töötavad. Kui kõik pensionärid panevad kõrvale kulda täna, siis ikkagi jääb see eelmine nõue kehtima, nad ei hakka kunagi kulda sööma ja selga panema. Sama on lugu aktsiate ja väärtpaberitega. Aktsiabörside investeeringud ei taga mitte kuidagi  rohkemaid teenuseid ja kaupu pensionäridele tulevikus.

Samas teatab Arrak, et tema peatab pensionimaksed

Arrak kirjutab: Reaalsus on, et kui maailma majanduses midagi halba juhtub, jääb inimene oma säästudest ilma, tõdes Arrak. Praegune olukord on selline, et pensioniraha on inimeste kontrolli alt väljas.

ANDRES ARRAK: Kriiside ennustamise tänamatu töö

Tänane võlakriis tõestab, et valitsused (parlamentide nõusolekul) on käitunud valesti. Kui Keynes tõestas, et turg on puudulik ja kukub läbi, siis M. Friedman tõestas – valitsused kukuvad varem või hiljem läbi niikuinii. Kas kapitalistlik Eesti peab sotsialistliku Euroopa rumalused kinni maksma, on eri küsimus. Aga majandusvabadustes ja iseotsustamisest ning – vastutamisest tüdinuil on küll päramine aeg Valgevenest majanduspoliitilist varjupaika paluda.

Mis siis nüüd häda on härra Arrak, kas turu nähtamatu käsi ei tööta ja sööb sinu säästetud pensioni ära? Või on riiklik pension alati kindlam börsidele investeeritust? Või tahab Arrak Valgevenest poliitilist varjupaika paluda?

Muidugi ei jätnud Arraku üllitist avaldamata Tavid, sest mis saab olla kullamüüjale kasulikum, kui inimeste seas leviv paanika, kuigi kulla ostmist Arrak ei reklaami.

Inimesed loevad seda artiklit ja arvavad, et tegemist on tõega, sest majandusteadlane ütles nii. Küll teadlane juba teab. Ma soovitan Arraku juttu mitte tõsiselt võtta, tegemist on majanduses mitteorienteeruva inimesega.

Enam vähem samasugusel arvamusel on teine avantürist meedias.

Pajula: riigi rahandus on püramiidskeem

Võib olla pakivad mõlemad mehed kohvreid, et Valgevene poole teekonda alustada.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s