Euroala ei ole jätkusuutlik

Siin on eurotsooni riikide SKP 2011-l aastal ja minu arvates annab hea ettekujutuse ka poliitilistest jõujoontest. Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania on ‘too big to fail’. Igasugused illusioonid meie kuulumisest eliidi hulka peaksid küll hajuma seda vaadates. Sama hästi võiks rääkida Piirissaare kuulumisest eliidi hulka meie poliitikas.

Siin on Euroopa Komisjoni kevadine majanduskasvu prognoos 2012 võrreldes sügisesega 2011. Nagu näha oli sügisene nende arvates liiga optimistlik ja minu arvates on nende kevadine prognoos liiga optimistlik, kui me praegust tausta arvestame (kärpimine ja kasinus). Euroopas halvenevad asjad iga nädalaga. Sellist prognoosi ei saa kuidagi uskuda ja vaevalt, et nad ka ise seda usuvad, see võib olla nende soov lihtsalt. Itaalia ja Portugal peavad selleks kasvama jälle järgmisel aastal ja Kreekas peaks olema langus peatunud.

Aga hea küll, majanduskasvu osas võib ennustusi teha milliseid tahes. Kuidas avaliku sektori finantsidega siis on? Hispaanias ootavad nad 6,4% defitsiiti SKP-st sel aastal ja 6,3% järgmisel aastal. Ka prantsusmaa ei jõua 3% raamesse sel ja järgmisel aastal nende hinnangute järgi ilma makse tõstmata ja kulutusi kärpimata (oodatav sel aastal 4,5% ja järgmisel aastal 4,2%). See, et nende kriisi lahendamise strateegia vale on, ei tohiks kellelegi üllatuseks olla ja selle üle ma siin ei juurdle. Kas Prantsusmaast saab erand kuidagi, kui me räägime fiskaalpaktist? Kõik on ju nõus, et avaliku sektori defitsiidid ja üle enda võimete elamine on probleem, mis on põhjustanud kriisi?

Propagandaga ei anna majandust üles rääkida. Kui ei lagune eurotsoon, siis peab lagunema praegune Saksamaa ideoloogia. See, mis juhtub Eestis, ei oma mingisugust tähtsust. Meie tööpuudus võib olla ka 50% ja saame õnnitlusi majandusideoloogidelt kärbete läbiviimise eest. Nii nagu Piirissaare tööpuuduse järgi ei anna keegi hinnanguid Eesti majanduse kohta. Aga mujal eurotsoonis nii ei lähe, sest demokraatiast saadakse seal teisiti aru. Demokraatia Heido Vitsuri moodi kaotab seal. Kui seda asja püüda ennustada, siis ilmselt nõustuksin Nouriel Roubiniga, et eurotsoon on aegluubis rongiõnnetus. Roubini: euroala on kui aegluubis rongiõnnetus 

Samas ei usu ma, et aastate pikkune stagnatsioon oleks positiivne stsenaarium, minu arvates on ka see liiga utoopiline euroala jaoks. Pigem ootab stagnatsioon USA-d, sest täpselt sama ideoloogia valitseb ka seal.

Tulemüürist lähevad turud läbi nagu nuga võist. Kogu lähenemine on vale.

Ja lõpuks: kas valitsuste pillamine põhjustas kriisi?

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to Euroala ei ole jätkusuutlik

  1. Margus Eimre ütles:

    Lugesin tänasest Postimehe pluss osast Arraku kirjutist. Ta väidab, et töötegijaid võrreldes pensionäridega jääb järjest vähemaks, samas ei nõustu ta maksude tõstmisega. Minu arvates on siin tugev loogiline vastuolu.
    Tema arvates ongi ainult kaks varianti, valitsuse kulutamine ja kõrged maksud või valitsuse kokkuhoid ja madalad maksud.

    Keynes tema arvates justkui kuulus esimese variandi alla, tegelikult Keynes soovitas ju valitsuse kulutamist kombinatsioonis madalate maksudega ning raha juurdetrükki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s