MMT jutud

Natuke MMT juttu

Mart Parve Ja seda Karoly alustatud pragmaatilist suunda võib vabalt pikendada ka MMT-le ja igatmasti keinslusele. Nimelt teatud globaalses situatsioonis võib nende järgi toimetav riik koguda lihtsalt lollidelt raha kokku. On see “õige”, “eetiline” või “jätkusuutlik”, on juba teised küsimused. Kahjuks on elu selline, et tähtis on võit, mitte osavõtt, ja võitjate üle kohut ei mõisteta. Olles põgusalt kursis ka muu maailma poliitilise debatiga, siis minu arust torkab just Eestis silma, et pole elutervet küüned-enda-poole lähenemist vaid kõik käib kuidagi liigselt läbi moraalse prisma. Kui ei kaitse lühiperspektiivi huvisid, ei ole pärast jõudu pika perspektiivi väärtusi kaitsta.

Praktiline näide: kui noored, kohati isegi andekad pered Eestist lahkuvad, siis hiljem ei huvita kedagi, kas nad “olid nõrgad ja ei tulnud toime” või et mingeid poliitikaid, et seda peatada, ei viidud ellu, sest ei olnud ideloogiliselt õige. Hiljem lihtsalt on tööjõudu vähem ja kõik. Ei saa öelda, et selliseid poliitikaid ei olnud. Nt tööjõu vaba liikumist, mis kaasnes EL-i astumisega, nähti universaalselt privileegina. Täna, kui Eesti riigi raha eest koolitatud arstid töötavad Soomes, saame küsida, et KELLE privileegiga ikkagi tegemist on See öeldud – EL-is olemisel on tohutult eeliseid. Aga see kõik ongi valikute küsimus.

Äraspidised kommentaarid MMT kohta. Miks peaks riik “koguma lollidelt raha kokku”, kui MMT põhisõnum on defitsiitne kulutamine majanduslanguse ajal ehk rohkemate raha ja rahainstrumentide turule paiskamine. Mitte kelleltki raha ära võtmine. Raha ja rahandussüsteem on riigi jaoks vahend oma majanduslike eesmärkide saavutamiseks. Raha saamine lollidelt ja tarkadelt ei ole MMT jaoks eesmärk. Maksustamine täidab kahte põhilist funktsiooni MMT arvates: rahale nõudluse loomine ja hinnastabiilsuse tagamine.

Erik Somelar MMT on empiiriliselt taibanud, kust tuleb raha antud olukorras. Aga seda pole taibanud, et tegemist on ohtliku hälbega. Sellepärast, et MMT fanboy pole olnud “sissejuhatus majandusse” esimeses loengus, kus selgitatakse raha funktsioone, eriti “store of value” kontseptsiooni, aga ka “medium of exchange”.

Hinnastabiilsus on üks põhilisi komponente MMTs, MMT akadeemikud on hästi palju sellest kirjutanud. Mainstream majandusteooria kasutab hinnastabiilsuse tagamiseks süsteemis puhvervaru töötutest. Jaa, õigesti lugesid, tööpuudus on prevaleeriva paradigma järgi poliitiline valik praegu. Mitte, et 5% või 10% inimesi oleksid oma oskustelt kõlbmatud töötama(ka seda võivad nad muidugi olla), vaid tööpuudus on poliitiline valik, mille abil hoitakse inflatsiooni ohjes.

Peeter Koppel Maksesuutmatus esiteks ei ole hämar asi. Ja selles Maalehe loos olid kaks päris mahlast väidet. Esiteks, et riigid peaksid minema tagasi oma valuutadele ja teiseks, et rahaloome ei genereeri inflatsiooni. Kui Itaalia läheks täna liirile tagasi ja hakkaks oma probleeme läbi rahaloome lahendama, siis üldiselt toimetataks päris kiiresti itaallastele kohale see elustandardi langus, mida praeguses kontekstis muudkui edasi lükatakse. “Uus Liir” ilmselt oleks praeguse EUR vastu suht-koht kohe 30%-40% odavam ning selles uues ja huvitavas rahas siis makstaks pensione jne. Ja siis oleks vasakpoolsetel jälle kisa lahti, et “pahad” ja “turud” võtsid raha ära. (Muide, vastus küsimusele “mis on raha ja kust ta tuleb” EI OLE Modern Monetary Theory. )

No aga mis MMT kirjelduses valesti on? Selle asemel, et nurga taga “suitsu kiskudes” MMT-d sajatada, võiks mulle näidata, et mis siis valesti on MMT kirjelduses. Ma lõpetaks ära selle blogi pidamise ja saaks ka teada, et kust raha tuleb ikkagi.

Mis puudutab väiteid Itaalia iseseisva raha kursilangusest, siis mina suurusjärku ei tea, aga tõenäoliselt hindaksid turujõud liiri kursi alla küll ja mis selles siis halba on? Kas see oli halb, kui dollari kurss euro suhtes langes? Ei olnud halb. Kas see oleks parem, kui keskpank oleks fikseerinud dollari kursi euroga? Loomulikult mitte. Itaalia elatustase oleks ikka kõrgem, kui majanduse täispotentsiaal saaks ära kasutatud.                                         Itaalia majandus võiks täisvõimsusel opereerida küll või vähemasti sellele lähemal oma iseseisva rahaga. Itaalia on huvitav näide veel selles mõttes, et Itaalia on demonstreerinud minevikus, et mõõdukalt kõrgem inflatsioon on poliitiline probleem, mitte majanduslik. Itaalial oli väga edukas majandus suhteliselt kõrgema inflatsiooni tingimustes (seal 12% ringis). Kõrge inflatsioon kujutab endast probleemi poliitikute jaoks, nad ei saa tagasi valitud.  🙂

Rahandussüsteem peab teenima avalikku huvi. Avalikkuse huvides ei ole kindlasti praegune kõrge tööpuudus Itaalias. Eesti avalikkuse huvides ei ole tuhandete inimeste välismaale lahkumine. Nad on mõnes mõttes sunnitud seda tegema praeguse neoliberaalse majanduspoliitika raamides.

Üldiselt jääb mulje, et asjaosalised ei saa midagi aru MMT-st, samuti ei tahagi nad sellest aru saada. Et sellest üldse räägitakse, on tänu sellele, et inglise keeles on niivõrd palju MMTst kirjutatud. Isegi Murphy ütles, et MMT on tehniliselt korrektne, aga talle ei meeldi fiat rahandussüsteem.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s