Ikka Kreeka

Sellise huvitava artikli leidsin, kus väidetakse, et Kreekal on plaan eurost loobuda, see võladiil oli vaid aja võitmiseks ja poliitilise pinnase ettevalmistuseks. Varoufakis ei käinud selleks mööda Euroopat ringi, et võita, vaid kaotada.  Iseenesest võib ju tõsi olla, kui arvestada, et EL ei jätnud neile praktiliselt mitte mingit võimalust oma valimislubaduste täitmiseks. Praeguse programmi järgi jääb Kreeka majandus veel pikkadeks aastateks depressiooni. On raske uskuda, et Syriza tõesti kavatseb “intitutsioonide” (troikat enam pole 🙂 ) tingimustega nõustuda ja kasinusega jätkata. Ma arvan, et neil  pole seda võimalik teha, sest valitsus läheks laiali.  Seega võime lähiajal veel väga huvitavaid uudiseid kuulda Kreekast. See on kindel, et praegu nad eurost loobumiseks valmis polnud misiganes põhjustel. Huvitav on ju veel see, et nad paistavad leppega rahul olevat ja deklareerivad võitu. Mina neid küll idiootideks ei pea. See “võit” on selges vastuolus nende poolt lubatuga. Samas neil oli vastuoluline mandaat ka: “euroga jätkata ja kasinus lõpetada”. Võib olla tõesti maalitakse vastandkujud valmis kodupublikule ja näidatakse, kuidas nood Kreekat orjastavad.

Greece’s path out of the euro

Much like the newly minted field marshal, Greece’s finance minister was dispatched on his tour of European capitals not to win the war but to lose it. The ultimate goal of Greece’s prime minister, Alexis Tsipras, is not to compromise, but to facilitate an exit from the eurozone and regain control of both his country’s fiscal and monetary policies.

Because relinquishing the euro is likely to be unpopular, resuscitating the drachma must be framed as a patriotic response to the economic aggression of Greece’s foreign enemies. The villainised Troika of its international lenders and, better still, German chancellor Angela Merkel and her finance minister Wolfgang Schäuble serve this purpose. The loan extension that has emerged from negotiations in Brussels this week merely buys time for the Greek government to plan a more orderly return to its own currency.

Samas on situatsioon enam kui kummaline ka selles osas, et Saksamaa oli ju Kreeka ettepanekule alguses kindlalt vastu ja siis kui nõiaväel anti järgi. Liiguvad spekulatsioonid, et tehti diil Kreeka lahkumiseks euroalalt ning Kreekale oli aega vaja, sest referendumid ja pikalt etteteatamised ei tööta valuutast loobumise korral. Võimalik, et Kreeka küsis isegi oma europartneritelt abi selles osas, et nn sõbralik grexit korraldada ja võimalikult valutult oma valuutale üle minna. Sellepärast siis ka nõustuti primaarset eelarve ülejääki veidi vähendama, et lepe vähegi usutav välja näeks avalikkusele, et jah mingi kompromiss ikkagi saavutati, kuigi oli ju selge, et Kreekasse suhtuti negatiivselt ja ta ei olnud võrdväärne läbirääkija neil kõnelustel. Sellepärast siis asus ka Varoufakis rusikatega vehkima peale leppe sõlmimist, et mingit kasinust ei tule, ometi oli sisuliselt selles just kokku lepitud. Selle aja jooksul ei tõmba ECB pistikut seinast välja Kreeka pankadel ja paanikat peaks see maha rahustama. Selle versiooni paikapidavus tuleb ilmselt välja järgnevate päevade jooksul, kui me kuuleme Kreeka fiskaalsetest ettepanekutest, mis ta esmaspäeval (täna) teeb näiteks ja vastaspoole suhtumisest sellesse. See on omamoodi usutav versioon küll.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s