Money and Sovereignty – How money works #1

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to Money and Sovereignty – How money works #1

 1. sk408 ütles:

  No aga ühtne valuutatsoon teeb ju kõik nii lihtsaks: Kõik saavad hindadest ühtmoodi aru, puuduvad kursiriskid, reisides ei pea valuutat vahetama jne. Samas siin viidatud probleemid lahendavad sisemine devalveerimine ja struktuursed reformid, kusjuures valitsus ei saa ega peagi väga nähtamatut kätt segama: Küll välismaalt tulevad investeeringud, kui kõike juba piisavalt odav kokku on osta ja kohalikud reorganiseerivad oma vahemere äärsed kuurortid ümber eksportivateks kõrgtehnoloogia ettevõteteks kui kohalik nõudlus ära kaob.

  • Kristjan ütles:

   Muuseas Marek, ratsionaalsust ei ole mõtet otsida poliitikast, peale reedest (enesetapu) kasinuspakti allakirjutamist on Syriza populaarsus tõusnud Kreekas!!!! Kreeklaste avalik arvamus oli, et “Kreeka vaenlased” tahavad Kreekat eurotsoonist välja visata, Tsipras ja Varoufakis saavutasid võidu kurjade jõudude üle. Tundub olevat “turkeys voted for thanksgiving” juhtum.

   Kui sind huvitab, et kuidas Syriza kavatseb kasinuse lõpetada ja euroga jätkata, siis see on väga lihtne, nn Piketty tax. Me saame nüüd võib olla näha, kuidas see Piketty maks töötab kasinusvastase meetmena. Mina ei ole enda blogis Piketti’t puudutanud, aga vasakpoolkera rääkis Piketty maksust terve 2014. Mitte, et see maks ei saaks kuidagi toimida mingi eesmärgi täitmisel, aga mitte kasinusvastase meetmena.

   Mis puudutab Varoufakise marksist olemisse, siis vaatasin huvi pärast mitmeid marksistlikke web site’e täna hommikul, kõik neavad teda maapõhja.

   Vasakpoolsed toetavad Syriza’t, mis on mõistetav, sest meil ei ole vasakpoolseid valitsusi kuskil, ikkagi ei kartnud nad end marksistidena sildistada jne.

   • sk408 ütles:

    No ma ei tea. Ilmselt ma olen liiga naiivne aga ma ei suuda uskuda, et kõik poliitikasse pürgijad on ülearenenud ambitsioonidega küünikud, kes vahendeid valimata (puhtalt poliittehnoloogiaga) manipuleerides isiklikke huvisid teostavad. Küllap neil ikka isiklike huvide kõrval ka vähemalt mingi maailmaparandamise soov on, aga vastuvoolu on raske ujuda ja mingit üleloomuliku tarkust neil ju kuskilt võtta pole. Äkki ongi nii, et kui sa lähed neile iseseisvast rahandusest rääkima, siis tuleb neil lihtsalt hirm peale. Nad ei tea sellest teemast suurt midagi, kogu talupoja tarkus on järsku kasutu ja on palju muid elualasid, milles eneseteostus neile palju võimalikum ja olulisem näib. Lõppude lõpuks pakub mmt ju ainult tööriista, mitte valmistoodet ja valede töövõtetega võib sellega valusamalt näppu lõigata kui euroga. Ja need minu eeltoodud argumendid sobivad ju rahvale (kontrollitud, nendega ju euro rahvale maha müüdi) ja talupoja tarkusega nad enamvähem sobivad ka. Kreeklastel pealegi on laialdaselt kogemusi euroeelse aja inflatsiooniga.

    • Kristjan ütles:

     Kreeklastel pealegi on laialdaselt kogemusi euroeelse aja inflatsiooniga.

     On jah, too ei meeldinud, nüüd saavad deflatsiooni maitsta. Eks nad ise ole selle endale valinud. Põhijoontes on kõik sama vana memorandumiga, toitu hakatakse kuidagi valitsuse poolt subsideerima, vast riiklikud supiköögid ja tasuta elektrit on ka lubatud vaestele. Need kaks vast realiseeruvad ikka, kui “institutsioonidel” midagi selle vastu pole. Oleks kreeklastele enne euroga liitumist öeldud, et sööma hakkate supiköökides ja välismaised ametnikud juhivad teie valitsust, seda te ei saa, mida tahate, siis nad vast poleks liitunud. Aga mine tea. Ma ise mõtlen, et isegi kui koalitsioon laguneb, siis erilisi raskusi ei tohiks tekkida Tsiprasel uue valitsuse moodustamisega, kasinuse ja laenutingimustega on vähemalt 95% sama vana valitsuse memorandumiga. Mõned radikaalsemad näod lahkuvad ja mõõdukad tulevad asemele.

     Talupoja tarkus ongi kasutu, kui kõrgesti õpetatud härrad ütlevad, et kõige kasulikum on miljonitel inimestel mitte töötada. Ma saan aru, et 39% rahvastikust töötab neil. Kapitaalselt p….s on asi, aga tundub, et tunduvalt hullemaks peab minema enne, kui muud hakatakse tahtma.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s