Üks vana AK ja mõtteid vasakpoolsusest

Vaatasin ühte vana AK-d, kus lahatakse EKP võlakirjaostude programmi ja küsimust, et kas riik peaks võlakirju väljastama 29:00. Räägivad Rainer Kattel, Raul Eamets ja Hardo Hanson. Hanson arvab, et see pole hea idee ja Kattel ning Eamets kiidavad heaks selle idee. Kattel seletab ka üsna lihtsalt seda, et kas see on tuleviku arvelt elamine ja igal juhul soovitab riigil võlakirju väljastada. Seda teeb  ka Eamets, kuigi ehk veidi reserveeritumalt, Tallinna Tartu maantee idee on hea tema arvates.

Ega nad väga pikalt seal ei räägi, Hansoni “viga” hakkab kohe silma, et äkki tulevikus maksulaekumised vähenevad ja siis tuleb võlakirju väljastada. Jutt on umbes niisugune, et meil võib tulevikus seda õlekõrt rohkem vaja minna. Minu seisukohta selles küsimuses peaksid lugejad teadma, kuna ma ei pea raha laenamist mingisuguseks imerelvaks, mis rikkust juurde tekitab, vaid valitsuse defitsiitne kulutamine on õigustatud, kui see suurendab meie majanduse väljalaset, selleks peab olema vabu ressursse majanduses, muidu tekitab ülekulutamine vaid inflatsiooni. Hanson ei paista seda teemat niimoodi käsitlevat ja isegi rahavarude kogumisest on juttu.

Minu arvates on esmatähtis vabade ressursside olemasolu, kui me siis leiame, et valitsusel pole kuhugile kulutada rohkem ja me ei taha suuremat valitsussektorit, siis tuleb makse alandada erasektoril ning defitsiitne kulutamine on kindlasti õigustatud.

Euroalal valitseb see oht, et kui me tõstame järsku palkasid ja sotsiaaltoetusi, meie jooksevkonto satub defitsiiti ning peame valitsuse defitsiidiga jätkama, et tööhõivet säilitada (Kreeka stsenaarium). Oma valuutaga riigis oleks tegemist ainult selle ohuga, et meil tuleb ühekordne hindade kohandumine, minupärast võid nimetada seda lühiajaliseks inflatsiooniks. Euroalal me ei tohi 3% defitsiidi reeglit rikkuda.

Ma olen viimastel päevadel hästi palju vasakpoolsetega suhelnud ja tuleb välja, et valdav enamus neist on paadunud internatsionalistid. Nad tahavad kindlalt euroga jätkata, tegemist on minu arvates mõnes mõttes religiooniga nende poolt. Jutt muutub ruttu emotsionaalseks, tihti tembeldatakse sind natsionalistiks, isolatsionistiks jne. Ma olen siin blogis tihti just “paremopoolsete religioonile” viidanud seoses nähtamatu käe kõikvõimsusega või vaba turumajandusega, aga nüüd tuleb välja, et vasakpoolsetel on ka oma väljamõeldud jumalad, mida nad kummardavad. Mitte kõik, aga paljud neist peavad mind loomulikult utopistiks, et misasja, Eestil oma ujuvkursiga raha.

Loe seda intervjuud: Reforming Europe: Thomas Piketty meets Pablo Iglesias

If we keep the unanimity rule on tax issues, there will never be any progress towards fair taxation. If some of the 28 countries in the EU do not want this, very well, they can stay outside. But this shouldn’t prevent others from opting in favour of a democratic and parliamentary sovereignty, with a common parliament, where each nation is represented proportionally to its population – no more, no less – and where it’s possible to sanction countries that don’t cooperate. If we can’t organise this new form of democratic public authority, one which supersedes the nation state, then I am very concerned that in the future we will see countries tempted to retreat into national self-interest.

Piketty on vasakpoolsete eeskuju ja iidol reeglina. Minu meelest on ta utopistlik unistaja, kes tahab rahvuslikust demokraatiast lahti saada ja seda teatud kõrgemate ideede nimel. Iga vasakpoolne, keda ma kohtan, ütleks mulle, et ega Piketty küll praegust neoliberaalset Euroopat ei toeta. Muidugi ei toeta otseselt, aga tal on pilk pilvedes ja selle asemel, et reaalsete ning pakiliste probleemidega tegeleda nagu katastroofiliselt kõrge tööpuudus perifeerias, unistab tema õiglasest tulevikust.  Ma ei taha sugugi väita, et vasakpoolsetel ei oleks süda õiges kohas, aga nad unistavad ebarealistlikult.  Nad ei oska enda prioriteete paika seada tänu sellele, et nad on utopistid.

Tuleme kodule lähemale. Hiljuti nägin videklippi youtube’s, kus UKIP’i MEP rääkis Syrizale, et te peate ju eurost loobuma, kuidas te muidu saate oma lubadused täita? Mille peale Syriza MEP vastas, et me ei ole EL-i lõhkujad nagu teie ja juhuslikult istus tolle Syriza MEP’i kõrval Marju Lauristin, kes rahulolevalt naeratas selle peale. Samal ajal ei paku Marju Lauristin mitte mingisuguseid ideid, et humanitaarkatastroof lõpetada Kreekas, sest ta on utopistlik unistaja nagu enamus internatsionalistidest vasakpoolseid. Ma ei taha rünnata Marju Lauristini ega konkreetselt mõnda vasakpoolset või isegi vasakpoolset parteid, ma pigem kutsun teid üles peeglisse vaatama ja küsima: mis nüüd edasi saab?

Iseenesest need probleemid kindlasti ei lahene. Kui keegi arvab, et Syriza on midagi lahendanud või lahendamas, siis selle järgi, mis nad praegu räägivad, ei paista lahendust mitte kuskilt. Mitte kuskil ei ole isegi ettepanekut, millel oleks lootust lahendada eoroala probleeme või Kreeka probleeme. ” Aga räägime integratsioonist ja rahvaste sõprusest, vastikud on need isolatsionistid, kes arvavad, et mõni riik võiks mitte koostööd teha teistega tänapäeval. “

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s