Yanis Varoufakis, diktaator?

Varoufakisest on omamoodi staar saanud. Esiteks  sellepärast, et ta seisab kasinuse vastu, lisaks on ta võib olla rikkunud “poliitilist etiketti” oma stiiliga.  Kasinuse vastasus kõlas hästi paljudele, aga tekkis küsimus, et kuidas.

Nüüd on Varoufakis tulnud välja juba konkreetsema plaaniga, et kuidas seda saaks teha Euroopas ja kuidas euro raamistikus võiks senise poliitika hüljata (loe peataolekust üle saada).   Varoufakise plaan sisaldab rahvusliku demokraatia jätkumist ja mitte föderaalse Euroopa loomist.

Presenting an agenda for Europe at AMBROSETTI (Lake Como, 14th March 2015)

Postitus on küllaltki pikk ja minu meelest ta kirjeldab üsna õigesti eurost tulenevaid probleeme praeguses poliitilises realiteedis. Lahendusena pakub välja üleeuroopalist investeerimisprogrammi, mida teeks Euroopa Investeerimispank.  Ta eeldab, et Euroopal on tarvis suuri investeeringuid, et majandus kasvama saada. Selles eelduses iseenesest on teatud moraalset liiki error (tarbimise tootmise skaalal), sest me teame, et paljud olemasolevad investeeringud “ei tasu ära end” näiteks Hispaanias, kus on paljud lennuväljad ja maanteed, mida alakasutatakse. Võib olla siiski ei ole Euroopal investeeringuid vaja? Aga selle ma jätaksin praegu (võib olla need lennuväljad ja maanteed oleksid kasutuses, kui Hispaania majandus opereeriks täisvõimsusel) ja vaataks Varoufakise plaani:

1.Euroopa Investeerimispangale antakse roheline tuli rakendamaks ellu üleeuroopalist investeeringutest juhitud taastusprogrammi, mis oleks 8% suurune euroala SKP-st ja kontsentreeruks suurtele infrastruktuuri projektidele,  start-up´dele, väikeste ja keskmise suurusega innovaatilistele firmadele ja rohelise energia arendamisele.

2. Euroopa Investeerimispank on aastaid väljastanud võlakirju, mis rahastavad investeeringuid 50% ulatuses. Selle programmi raames peaks EIP rahastama selliseid projekte 100% ja loobuma nõudest, et 50% rahastus tuleks  liikmesriikide allikatest.

3. Kindlustamaks madalaid intresse EIP võlakirjadele, teataks Euroopa Keskpank, et on valmis järelturul sekkuma ning ostma kuipalju tahes EIP võlakirju, et intresse madalal hoida.

 

1.Mõneti on enda sisult tegemist Euroopa Föderaalvalitsusega keskpanga vormis, kel pole valijate ees mitte mingisugust vastutust.

2. EIP bondid on “mustkunst”, mis on oma sisult sama nagu rahastamine Euroopa Keskpanga reservide poolt. Hea küll, Euroopa Keskpanga intresse kandvad deposiidid, mis on ju Euroopa Keskpanga poolt väljastatud võlakirjad oma sisult, neil on tähtaeg ja nad maksavad intresse (EKP väljastas selliseid deposiite oma steriliseerimise programmi käigus).

3. Yanis Varoufakis usub keskpankade diktatuuri, samal ajal teeb etteheiteid Kuldsele Koidikule?

4. Tsentraalne võim ilma igasuguse võimaluseta valimiskasti juures seda välja vahetada, kuidas see erineb autoritarismist?

5.Mingisugune seltskond juhib investeeringuid 8% ulatuses SKP-st, neil on poliitiline seljatagune ja kaitse, aga mitte vastutust valija ees?

Selle postituse pealkiri on provokatiivne, ma ei arva, et Varoufakis oleks diktaator või ihaldaks diktatuuri, autoritarismi. Pigem on tegemist rumalavõitu ja läbimõtlemata plaaniga.  Minu arvates saab Varoufakis aru euroala probleemidest tehnilisel tasandil vähemasti, talle ei meeldi realistlikud lahendused ja seetõttu on isegi valmis aktsepteerima keskpanga diktatuuri või looma oma sisult fiskaalseid transaktsioone teostava juriidilise keha, mil pole demokraatlikku legitiimsust.

Tavaliselt me oleme harjunud(meil on stereotüübid), et vasakliberaalid seisvad demokraatia eest ja paremkonservatiivid või natsionalistid hoolivad sellest vähem. Euroopas on irooniliselt asjad mõneti vastupidi, vähemasti natsionalistid, või need, keda üldiselt salongikõlbulikeks ei peeta, pigem seisavad rahvusliku demokraatia eest.

Kui pisut liialdada, siis Varoufakis võiks USA-le soovitada: saatke Kongress laiali ja laske tarkadel keskpangas investeerida.

 

 

Varoufakise plaan on minu poolt mitte sõna sõnalt tõgitud, vaid lühikokkuvõte.

 

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s