Miks kreeklased eurost loobuda ei taha

Küll on lollakad kreeklased, miks nad eurost ei loobu? Kreeklastel on oma puuslik, sellepärast ei loobu. Neil on minevik sõjaväe huntaga, inimesi tapeti, vangistati jne. Aga see ei pea ju enam korduma, ega eurost loobumine ei tähendaks ju seda? Teise silmas on lihtsam pindu näha kui oma silmas…..   Meil on analoogne puuslik seoses Venemaa ja NSVL-uga. Kui keegi hakkaks meil tõsiselt rääkima eurost loobumisest või EL-st välja astumisest, siis see meie puuslik võtaks kohe diskussiooni üle. Ma olen kreeklastega rääkinud sel teemal, see on just põhjus, miks euro ja EL sümboliseerib neile midagi lootustandvat ja head, sest see hunta jama ei või iial korduda.

Muidugi Syriza kaotab võimu varem või hiljem. Mingit lootust ei paku ka Podemos Hispaanias. Asi ei ole minu hinnangul Podemose puhul vähemasti selles, et nad marksistid on. Pigem just selles, et nad marksistid pole. Nad püüavad mitteradikaalid olla ja nö mõõdukad olla, et niiviisi kiiresti poliitilist profiiti lõigata. Tavaliselt satuvad selliste liikumiste ridadesse siis “tõelised mõõdukad” ja igasugu karjeristid ja nad on meelt mööda ignorantidele. Nii Syriza kui Podemos on populistlikud poliitilised liikumised. Kui sa tahad midagi nii radikaalset ühiskonnas muuta nagu eurost loobumine, siis populismiga sa edu ei saavuta, kuigi Podemos rääkis sellest minevikus, aga tänaseks on loobunud.

Kreekas ei ole see üldse avalikul arutusel, kuigi võimul olev partei saaks ju ikka sellise arutelu ühiskonnas tekitada. Neil on sellised inimesed parteis, et siis laguneks see ära. Seda sellepärast, et nad on populistid, kes tahtsid kiiresti võimule saada.  Kindlasti on neil selliseid inimesi, kes seda teha tahaksid, aga ei saa. Kumbki (Podemos ja Syriza) ei ole tegelikult radikaalsed, sildistagu meedia neid kuidas tahes. Eurost loobumine on Kreekas hirmujutt ja ruulivad baasinstinktid. Teisel pool ruulivad ka baasinstinktid ja propaganda. Kreeklased on laisad, neil on majanduses struktuursed probleemid, nad on EL-i head elu saanud maitsta ja ei taha nüüd freeloadimisest loobuda. Enne euroga loobumist oli Kreekas majanduskasv ja palju madalam tööpuudus. Kahtlen sügavalt neis struktuursetes probleemides, aga isegi kasinusvastased ütlevad: keegi ei vaidlegi vastu, et Kreeka peab struktuurseid reforme läbi viima. Mina küll vaidlen. Me oleme niivõrd neoliberaalses paradigmas, et kõige vasakumalt vasakumad on ka sellest propagandast läbi imbunud. Kreekale on vaja monetaarset suveräänsust ja täistööhõivet   🙂

Ma suhtlesin ühe tuttava marksistiga ja see ütles, et euroopa probleem on natsionalism. Mina ütlesin, et muidugi on, me ei taha Euroopa Ühendriike ega ka Maailma Ühendriike. Kas marksistid on rahvusriikide vastu? Ma ei oska kõikide kohta öelda, aga üldiselt küll on. See oleks ju teoreetiliselt kindlasti demokraatia, kui käiksime maailmavalitsust valimas, aga kindlasti mitte selline, kuidas mina seda defineerin. Arvan, et vasakpoolsed liikumised või liberaalid võivad ju kuidagi põhjustada euro lagunemise,  ise nendest initsiatiivi võtjat ses küsimuses pole. Aga see peab juhtuma.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to Miks kreeklased eurost loobuda ei taha

 1. klumpur ütles:

  “Kreekale on vaja monetaarset suveräänsust ja täistööhõivet :)”
  Arvan, et poleks paha seda Eestis ka. 🙂

  • Kristjan ütles:

   “mina küll reisimisel raha vahetada ei taha, mis see oma raha parem oleks, väikeriigi raha oleks ebastabiilne ja lepalehestuks kiiresti, ega tööpuudus oma rahaga ei kao, ettevõtted ja rikkad inimesed loovad töökohti”
   See on täiesti tavaline mõtlemine, seda ei näe enamus, et raha ise on kõige tähtsam majanduspoliitika instrument. Näiteks Siim Kallas rääkis Kreeka kohta, et miks see oma rahaühik peaks kreeklasi kuidagi päästma. Muidugi, Kreekas tuleb ebameeldivad ja vajalikud struktuursed reformid läbi viia. Meie Eestis kärpisime õigel ajal ja näe kui hästi meil läheb. Kreeka tänavarahutuste ajal kuulsin ka veel, et mis te mässate, hakake tööle. Meie puhul ma isegi ei unista sellest, millest sa räägid. Groupthink and Denial on a Grand Scale.

 2. Margus Eimre ütles:

  Eks lepalehestumise oht ikka ole. Rikkamad kreeklased võiks aga eurod pangaarvetelt välja võtta ja hoida kodus madratsi all.
  Väike riik ei saa ka majanduse hoobadega raha väärtust hoida, sest globaalselt ei sõltu väikeriigi majandusest midagi. Eks suurema inflatsiooniperioodi peab lihtsalt üle elama, väikeriik ei tohiks aga raha väärtuse hoidmiseks valitsuse defitsiitset kulutamist, muidugi omamaisest keskpangast laenates, piirata.

  Üsna hea oli maksude krediteerimise ühikute kasutuselevõtu ettepanek.
  https://www.rahvakogu.ee/ideas/654-majanduse-elavdamise-ning-inflatsioonimojude-ja-toopuuduse-vahendamise-meede
  Maksude krediteerimise ühik nagu polekski raha, samas aitaks selle väärtust hoida euro enda väärtus.

 3. klumpur ütles:

  Raha just ongi instrument majanduse juhtimiseks. Kärpimised olid täiesti vale samm tol ajal, mille vilju me maitseme siiamaani. Ja tundub, et see aeg pikeneb veelgi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s