See kommunist tahab revolutsiooni

Fuck MMT: The Left had better start looking for an exit from capitalism

……If the Left is to offer something other than austerity lite to the working class it will have to go beyond “conventional economic management” to demand reduction of hours of labor. They are stuck between the fascists running the EU and the fascistS demanding a return to national autarky.

The Left had better  start looking for an exit from wage slavery altogether.

Deficit reduction is not austerity; it kills capitalism

The correlation suggests that if the Left is committed to a society beyond capitalism, ending all fascist state deficits can be a path to realizing this end. The correlation is explained by the fact that capital at this point is producing more surplus value than can be reinvested profitably in productive employment. The absence of sufficient outlets for newly formed capital is not simply a problem for capitalists like the owners of the largest American corporations who must sit on the uninvested profits: unless the fascist state deficits constantly increase, overproduction of surplus value eventually forces a general devaluation of capital as the mode of production for profit grinds to a halt.

Muidugi selles suhtes lollusi ta ei räägi, et defitsiidid on just see, mis kapitalismi elus hoiab. Kapitalism kukub kokku ilma nendeta.

Mina selles blogis ei taha kommuniste sarjata ega kiita, neil on teistsugune filosoofiline lähenemine ja teistsugused väärtushinnangud. Neile ei meeldi “kapitalistlik piits”.  Marksi majandusteooria muidugi õige ei ole. Ma ei taha ka seda lahata siin, aga mul on väga tugevad argumendid tema teooria vastu. Marks oli moraalne filosoof, aga mitte majandusteadlane.  Ka Engels tunnistas ühes oma privaatses kirjas, et “labor theory of value” on pelgalt “mental exercise”.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s