Varoufakise blogist

Varoufakise blogist:

Greece’s Proposals to End the Crisis: My intervention at today’s Eurogroup

…..Five months have gone by, the end of the road is nigh, but this finely balancing act has failed to materialise. Yes, at the Brussels Group we have come close. How close? On the fiscal side the positions are truly close, especially for 2015. For 2016 the remaining gap amounts to 0.5% of GDP. We have proposed parametric measures of 2% versus the 2.5% that the institutions insist upon. This 0.5% gap we propose to bridge over by administrative measures. It would be, I submit to you, a major error to allow such a minuscule difference to cause massive damage to the Eurozone’s integrity. Convergence had also been achieved on a wide range of issues…..

Erinevused Syriza ja kreeditoride nõudmiste vahel on miniatuursed. Syriza ei püüa mingil moel kasinust lõpetada. Praegu on tarvis show’d, mille nimi on: “Varoufakis ja Syriza võitlevad kasinuse vastu ja inimeste eest”.  Võimalik, et tagatubades on juba Kreeka default ja võla restruktureerimine kokku lepitud ja nüüd on lihtsalt tarvis valija toetust kogu sellele komejandile. Hoopis tõenäolisem on, et nad pole sedagi kokku leppinud ja lasevad lihtsalt minna asjadel nagu need lähevad. Syriza tuli ja läheb, aga Greece is fucked. Euroopa valijale ei jäta see mingit muud võimalust keskpikas perspektiivis, kui paremäärmuslasi valida.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s