Forbes ka euro kallal

Huvitav on see, et järjest ilmub paradigmas artikleid. Ma ei ole varem täheldanud, et nii palju räägitakse peavoolu meedias euro vigasusest. Järgnevas artiklis öeldakse lausa, et euro on jätkusuutmatu ja viidatakse Saksamaa suurtele jooksevkonto ülejääkidele. Ma olen pidevalt öelnud, et tasakaalutus on euroala probleem. Defitsiitidega nad saaksid hakkama ja jõuaksid kokkuleppele.

Forbes

Will It Be A ‘Grexit’, EUxt Or Just Bust For Greece?

Whatever the outcome later this week, Healey contends that the Eurozone as it stands is unsustainable. She adds: “The macro imbalance has been the hallmark of the Eurozone crisis and current account surpluses of Germany and the Netherlands are heading towards a surplus of 10%. Either the leaders have the courage to learn from their mistakes and change course, or they do not.”

Europeans might do well to take heed of Varoufakis’ words of warning. Eurozone leaders may attempt to paper over the cracks yet again, but without a longer-term strategy in place that is an option that will eventually disappear. And, as TABB’s Healey argues: “If Greece crashes out of the Euro, old divisions may well reignite, right versus left – and not just in Greece.” We await the outcome.

Meie meedia muidugi tabuteemal sõna ei julge võtta.  Samuti meie poliitikud.  🙂

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to Forbes ka euro kallal

  1. Aivar ütles:

    Nad ei oska midagi kirjutada sel teemal. Nende jaoks on lihtne versioon, Kreeka on üle enda võimete elanud ja riik peab oma võla ära maksma. Sa kritiseerisid Pajulat hiljuti. Ta ei saa toimuvast aru.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s