Eksperdid: Eestilt saaks kreeklaste abistamist nõuda ka vastu tahtmist

Eksperdid: Eestilt saaks kreeklaste abistamist nõuda ka vastu tahtmist

Kuigi riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kiitis reedel Kreekale antava finantsabi heaks, saaks ekspertide hinnangul Eestit Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) raames panustama sundida ka riigi tahte vastaselt ning seda teiste liikmete poolt määratud mahus…..

…..Edasine pädevuste delegeerimine nõuab referendumit

Avaliku õiguse professor Jaan Ginteri sõnul on Euroopa Stabiilsusmehhanismi krediidimahtude suurendamine küll võimalik, kuid rohkem otsustusõigust Eestilt ilma rahva nõusolekuta ära võtta ei saa.  «Mahtude suurendamine oleks vaid ESM-i alusdokumentide konsensuslik muutmine ning sellega ei delegeerita Euroopa Liidule uusi pädevusi,» selgitas ta. «Riigikohus on leidnud, et ESM-is osalemine on aktsepteeritav, kuid siit edasi minnes tuleb küsida kõrgeima võimukandja arvamust,» lisas professor.

Ka Carri Ginteri hinnangul on ESM-is osalemine otsustusõiguse äraandmisel viimaseks piiriks. «Hetkel tundub, et tegeletakse vaid euro päästmisega, kuid kui lisaks rahanduspoliitikale hakatakse sekkuma ka liikmesriikide majanduspoliitika koordineerimisse, siis see on koht, kus tuleks hakata rahva arvamust küsima,» leidis ta.

Referendumi vajadus võib Ginteri hinnangul tekkida ka siis, kui Eesti loovutaks Euroopa Liidule kreeklastega samas mahus iseseisvust. Samuti on põhiseadusega vastuolus ideed liikuda föderaalse ühiseelarve suunas. «Selline olukord, kus keegi väljastpoolt rahvusparlamenti hakkab riiklike otsuseid juhtima, on päris karm. Kreeklaste moel pädevuste loovutamiseks tuleks meil küsida rahva arvamust,» arvas Carri Ginter.

Ei ole välistatud, et meil kunagi Kreekaga sarnane olukord tekib. Rahva “jah” referendumil pressitakse välja pankade sulgemisega.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s