Vitsur: börsilanguse põhjuseks pole ainult Hiina

Vitsur: börsilanguse põhjuseks pole ainult Hiina

LHV Panga majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul olid esmaspäevase üldise börsilanguse vallapäästjaks probleemid Hiina majanduses, samas ei saa rääkida languse puhul ainult ühest kindlast põhjusest.

Vitsur tundub arvavat, et börsihinnad on efektiivsed. Kui hinnad langevad börsidel, siis on probleemid majanduses, sest börsihinnad kajastavad majanduse seisu. Hiina kasv on endiselt hoopis teisest killast, kui Euroopas ja Ameerikas harjutud ollakse.

«Kui rääkida esmaspäevasest üldisest börsilangusest, siis selle vahetuks vallapäästjaks olid loomulikult probleemid Hiina majanduses, kuid sama selge on ka see, et ega praegusel langusel siiski ühte kindlat, isoleeritud süvapõhjust ei olnud,» kommenteeris Vitsur BNSile.

«Ükskõik, kas see meile meeldib või mitte, pole maailmamajandus möödunud finantskriisist seni veel tervenenud ning on jätkuvalt kergesti haavatav,» ütles Vitsur. «Olukorra keerukus seisneb selles, et see praegu toimib majandus üliodavate baasintresside tingimustes, kuid lõpmatuseni sellist üliodava raha poliitikat jätkata ei tohi ega saa, sest see viiks uutele mullistumistele ja ebaefektiivsusele. Raha hinda tuleb hakata tõstma,» lisas ta.

Samas võib aga raha hinna valesti ajastatud või liig suur ühekordne tõsmine tuua Vitsuri sõnul endaga kaasa uue paanika, mis muudaks majanduse normaalsetesse rööbastesse juhtimise praegusest veelgi keerulisemaks.

Aga korrektsioone on ennegi olnud, las jahtuvad need börsid. Ühtpidi on häda, et börsid kukuvad, teistpidi ka häda, kui mullistuvad. Heido Vitsur esindab kõiges neoliberaalset maailmavaadet, kus valiks alati kapitali inimeste üle. Praegu muretseb ta kapitalistide pärast, kes oma virtuaalset rikkust kaotavad börsidel.  Ja Vitsurit jääb minu mõtetes alati saatma lause: Püsib ainult valitsus, mida pangad usaldavad.

See on nii originaalne ja samas näitab hästi, kuidas riigivalitsemine ja  demokraatia toimivad inimeste arvates. Vitsur ei ole sugugi mingi kõige rumalam inimene kuskilt põhjakihtidest. Seega näitab see, mis tõeline probleem meie ühiskonnas on.

Täiesti normaalne on paljude arvates, kui valitsus väljastab litsentse mingiks äritegevuseks nagu pangandus ja siis peab hakkama sellele sektorile meele järele olema, et püsima jääda valitsusena.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s