Vitsur: börsilanguse põhjuseks pole ainult Hiina

Vitsur: börsilanguse põhjuseks pole ainult Hiina

LHV Panga majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul olid esmaspäevase üldise börsilanguse vallapäästjaks probleemid Hiina majanduses, samas ei saa rääkida languse puhul ainult ühest kindlast põhjusest.

Vitsur tundub arvavat, et börsihinnad on efektiivsed. Kui hinnad langevad börsidel, siis on probleemid majanduses, sest börsihinnad kajastavad majanduse seisu. Hiina kasv on endiselt hoopis teisest killast, kui Euroopas ja Ameerikas harjutud ollakse.

«Kui rääkida esmaspäevasest üldisest börsilangusest, siis selle vahetuks vallapäästjaks olid loomulikult probleemid Hiina majanduses, kuid sama selge on ka see, et ega praegusel langusel siiski ühte kindlat, isoleeritud süvapõhjust ei olnud,» kommenteeris Vitsur BNSile.

«Ükskõik, kas see meile meeldib või mitte, pole maailmamajandus möödunud finantskriisist seni veel tervenenud ning on jätkuvalt kergesti haavatav,» ütles Vitsur. «Olukorra keerukus seisneb selles, et see praegu toimib majandus üliodavate baasintresside tingimustes, kuid lõpmatuseni sellist üliodava raha poliitikat jätkata ei tohi ega saa, sest see viiks uutele mullistumistele ja ebaefektiivsusele. Raha hinda tuleb hakata tõstma,» lisas ta.

Samas võib aga raha hinna valesti ajastatud või liig suur ühekordne tõsmine tuua Vitsuri sõnul endaga kaasa uue paanika, mis muudaks majanduse normaalsetesse rööbastesse juhtimise praegusest veelgi keerulisemaks.

Aga korrektsioone on ennegi olnud, las jahtuvad need börsid. Ühtpidi on häda, et börsid kukuvad, teistpidi ka häda, kui mullistuvad. Heido Vitsur esindab kõiges neoliberaalset maailmavaadet, kus valiks alati kapitali inimeste üle. Praegu muretseb ta kapitalistide pärast, kes oma virtuaalset rikkust kaotavad börsidel.  Ja Vitsurit jääb minu mõtetes alati saatma lause: Püsib ainult valitsus, mida pangad usaldavad.

See on nii originaalne ja samas näitab hästi, kuidas riigivalitsemine ja  demokraatia toimivad inimeste arvates. Vitsur ei ole sugugi mingi kõige rumalam inimene kuskilt põhjakihtidest. Seega näitab see, mis tõeline probleem meie ühiskonnas on.

Täiesti normaalne on paljude arvates, kui valitsus väljastab litsentse mingiks äritegevuseks nagu pangandus ja siis peab hakkama sellele sektorile meele järele olema, et püsima jääda valitsusena.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s