Prantsuse majandusminister räägib euro jätkusuutmatusest oma praegusel kujul

Euro vigasus on nüüd üsna peavoolus aktsepteeritud seisukoht. Kui varem võis paljudele tunduda, et sellest räägivad EL-i vastased või konservatiivid, venemeelsed jne, siis nüüd ütleb selle välja Prantsusmaa majandusminister. Tal on õigus kindlasti tehniliselt. Ma ei oska poliitilist poolt kommenteerida, et kas ses osas tal õigus on. Peaks moodustama fiskaalsete transaktsioonide liidu? Kas see on poliitiliselt teostatav? Kas see töötaks poliitiliselt? Kipun arvama, et ei.  Minu meelest ei töötaks ka maailmavalitsus.

Macron calls for radical reform to save euro

The French economy minister has called on eurozone member states to set up permanent transfer mechanisms to channel funds from richer states to countries in difficulty, saying that the currency union cannot survive in its current form.

Emmanuel Macron said the eurozone had to move away from its current structure where decisions are taken at inter-governmental level and set up a common treasury which would be overseen by a separate eurozone parliament…….

 

Samas arvan, et Eesti liitumine euroga oli õige samm.  Seda teen meie poliitilist realiteeti arvestades. Tehniliselt oli see muidugi vale samm.

Meil ei toimunud ühtegi sisuliselt intelligentset arutelu avalikus ruumis euro tõelistest vigadest (palagan euro tõstab hinda, ei tõsta hinda).  Euroskeptikute argumendid olid kohati lausa naeruväärsed. Või siis liiga üldistavad: Bretton Woods’ist ja teistest rahaliitudest on ka loobutud.

Mina suhtlesin ülikooli ajal päris mitme rahandusõppejõu või asjatundjaga ja mitte keegi neist ei viidanud sellele, et euro viib tasakaalutuseni liikmesriikide vahel, millest tekib kõrge tööpuudus neis liikmesriikides, kes “võidujooksu põhja” kaotavad. Keegi neist ei viidanud tsentraalse koordinatsioonimehhanismi vajadusele või Maastrichti kriteeriumide problemaatilisusele. Vastupidi, Prantsusmaa rikkus reegleid tol ajal ja seda peeti problemaatiliseks: “kui sellele karistust ei järgne, siis võivad kõik liikmesriigid üksteise võidu defitsiitselt kulutada”. Kõrgeid intresse perifeeria võlakirjadele ning turgude usalduse jutte veel polnud.  Minu küsimusele, et 3% reegli rikkumine on teiste liikmesriikide arvelt elamine, vastati jaatavalt.

Ajakirjanduses ilmusid artiklid, kus mitmed spetsialistid lahkasid teemat, et miks me ei täida inflatsioonikriteeriumi ja miks ometi ei saa me juba eurole üle minna.

Meil puudus seetõttu igasugune arusaam sellest, et miks ujuvkursiga valuuta meid paremini võiks teenida. Iga sellise ettepaneku tegija oleks tõenäoliselt tembeldatud meheks metsast, kes segast peksab.  Oli ju fikseeritud kursiga valuuta osutunud meie jaoks edukaks enamuse arvates just tänu konservatiivsele eelarvepoliitikale. Sellest, et FIM-i devalveerimine oli edukas, me aru ei saanud. Siim Kallas oli EEK-i kasutuselevõtu ajal meile rääkinud, et see võib osutuda üheks stabiilsemaks valuutaks regioonis, sest Skandinaavias olid troimunud valuutade devalveerumised.

Meil (mitte ainult meil) puudus kompetents avalikes diskussioonides.  Olid tervemõistuslikud arvamused, et ei pea raha vahetama välismaale sõites ja olid jutud, et tuttav soomlane rääkis, et neil hinnad tõusid ( Soome statistikat vaadates osutusid need jutud muidugi valeks  🙂 )

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s