Parem ei fiskaalliidule kui vigane fiskaalliit

by Wolfgang Münchau

Better no fiscal union than a flawed one

Minu meelest nii hästi kirjutatud artikkel, et ma jäin lõigu valimisega hätta, mida copy paste’ida. Terve artikkel väärib lugemist. Omalt poolt lisaksin veel selle, mida olen alati korrutanud: peale poliitilise eliidi (nn eurofiilide, keda on mitmetes variatsioonides)  , on veel inimesed rahvusriikides, kes peaksid heaks kiitma suveräänsuse loovutamise Euroopale. Minu riigiõiguse alased teadmised on küll puudulikud, kuid saan aru, et tarvis on referendumeid liikmesriikides põhiseaduste muutmiseks.  Wolfgang Münchau artiklist on see välja jäetud, et euroliidu liikmesriigid on praegu ikkagi veel suveräänsed riigid de jure, mis on astunud majandusliitu ja ebafunktsionaalsesse rahandusliitu, mis praktikas ei ole nii välja kukkunud nagu loodeti.  Seda valikut, et teeme siis hea fiskaalliidu, ei ole minu meelest praegu laual.

Viie presidendi plaan on minu blogist enne läbi jooksnud ja olen nõus, seal on häid, vajalikke ja toimivaid lahendusi, kuid üldjoontes ikkagi puudulik plaan.

Sakslaste ja pranslaste plaan fiskaalliidust on erinev. Sakslased tahavad, et toimuks kontroll riigieelarvete üle ja reeglite toimiv jõustamine. Pranslased tunduvad olevat huvitatud rohkem fiskaalsete transaktsioonide liidust ja keinsistlikust lähenemisest. Rääkimata detailidest, et mis on toimiv ja mis mitte, võiks öelda, et prantslaste idee on igal juhul targem ja ilmselt jätkusuutlikum. Poliitiline realiteet on selline, et sakslased pole isegi nõus ühise deposiidikindlustusega. Viimane tähendab mittefunktsionaalse rahandusliidu ja ebaefektiivse poliitika (öised tühikargajalikud kriisikohtumised) jätkumist Euroopas lähiajal.  Groupthink and denial on a grand scale.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s