Soini: Soome poleks pidanud euroga liituma

timo soiniÄripäev

Soini: Soome poleks pidanud euroga liituma

Soome ei oleks kunagi pidanud Euroopa ühisrahaga liituma, ütles Soome välisminister Timo Soini.

Majandusraskustes Soomes on valuutarežiimi küsimus vahelduva eduga üles kerkinud, kui otsitakse vastuseid Soome majanduse konkurentsivõime vähenemisele. Välisminister Timo Soini, kes on ühtlasi euroskeptilise Põlissoomlaste partei liider, kahetseb, et Soomel pole enam võimalust majandusraskustest väljasaamiseks valuutat devalveerida.

Soini, kes tuli võimule euroskeptilise platvormiga, kogub allkirju, et sundida valitsust euro liikmelisuse üle referendumit korraldama. Arvamusküsitlused näitavad küll soomlaste jätkuvast toetust rahaliitu kuulumisele, kuid levinud on juba ka muud arvamused. Võib-olla on tõesti rahaliidust väljas parem, vahendab agentuur Bloomberg.

Küll see debatt jõudu kogub, ütles Soini täna Helsingis……

Kui majandusel läks hästi, siis ei tundunud eurovastased argumendid tõsiseltvõetavatena. “Miks ma peaksin välismaale sõites raha vahetama”, küsisid euro pooldajad ja see tundus nii veenev võrreldes selle “kahtlase jamaga”, mida euroskeptikud esitasid. Kui majandusel läheb halvasti ja lõppu pole näha, siis usun, et rahavahetus tundub tühisena selle sotsiaalselt negatiivse kõrval, mida euro põhjustab.

Soome Pank prognoosib tänavu majanduslangust

Soome professor: eurole üleminek oli viga

Finns’ support for euro falls as parliament prepares for referendum debate

Support in Finland for keeping the euro currency has fallen to 54% amid persistent economic problems, an opinion poll shows.

This comes as parliament prepares for a debate next year on whether to hold referendum on euro membership.

Despite recovery elsewhere in the euro zone, Finland has suffered three years of economic contraction and some Finns say its prospects would improve if it returned to the markka currency.

Parliament had to agree to a debate on a possible referendum after a petition raised the necessary 50,000 signatures.

The debate will probably be held in the first half of 2016. The move is unlikely to end membership, analysts say.

The poll by public broadcaster YLE published today showed that 54% of Finns supported remaining in the euro zone, while 31% wanted to leave.

Asked whether Finland would do better outside the euro zone, 44% answered yes.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Soini: Soome poleks pidanud euroga liituma

  1. Meelis ütles:

    Euro ei ole sama mis EL. EL-st loobumine oleks kindlasti negatiivne ja majandust kahjustav? Raske on ette kujutada EL ilma eurota.

    • Kristjan ütles:

      Ma arvan, et globaliseerumine vaba kauplemise eesmärgil kaotab oma tähtsuse. Järjest väiksema osa tootmiskuludest hakkavad moodustama tööjõukulud ja järjest väiksema osa toote lõpphinnast moodustavad tootmiskulud. EL vabakaubandustsoonina elab oma aja ära. Vähemasti sellisel kujul, et riigid on valmis suurt osa oma tööjõust ja inimestest ohverdama, sest kardavad muidu “nälga jääda”. Järjest rohkem võtavad üle robotid, tehnoloogia jõuab kohalikule tasandile ja kõike püütakse toota kohapeal. Tesla ei ehitanud ka oma auto- ja akutehast Hiinasse. Arvan, et tootmise tulevik on selline nagu praegu põllumajandusel. Väga efektiivselt suudetakse kõrgekvaliteetselt ükskõik mida toota. Põllumajanduses on klimaatilised piirangud, mida autode valmistamisel vms näiteks pole. Ma kindlasti arvan, et sellist olukorda nagu 90-date alguses Eestis meil karta ei tasu seoses EL-i lagunemisega. Arvan, et EL-i lagunemise osas on küsimus mitte kas, vaid kuna.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s