Rahvuslusejärgse Euroopa moodustamise manifest

EUROOPA MANIFEST

Rahvuslusejärgse Euroopa moodustamise manifest

Daniel Cohn-Bendit Guy Verhofstadt

….See ongi tänase kriisi põhiolemus: ühisraha on vastuolus jätkuva rahvusriikide eksisteerimisega nende tänases vormis. Järelikult, peame kas looma Euroopa föderaalriigi ja rahvuslusejärgne Euroopa sünnibki, või jätkame vanamoodi ja ühisraha kaob olematusse. Mingit vahepealset varianti ei ole olemas. Kuid me peame ka tajuma, et kui kaob ühisraha, siis on ka Euroopa Liit ise hukule määratud…..

…Me ei pea leppima asjade praeguse seisuga. Eurokriis ei osuta mingil määral sellele, et Euroopa ühisraha euro kasutuselevõtt oleks olnud viga või et Euroopa Liit on määratud hukule. Ärge laske end eksiteele juhatada. See kriis ei ole Euroopa ühisrahast kui sellisest. Tõsi on, et raha sünni juures tehti oluline, saatuslik konstruktsiooniviga. 1. jaanuaril 2002, mil euro ametlikult käibele võeti, olid kasutuselevõtjad sellest veast ka hästi teadlikud. Nimelt ei saa euroraha olla edukas ilma ühise majandus- ja maksupoliitikata. Kuid kuna ei suudetud kokku leppida, kuidas viimast organiseerida, veendi ennast, et need poliitikad sünnivad iseenesest, euro kasutuselevõtu kaasaandena. See osutus tõsiseks valearvestuseks. Kümme aastat hiljem selgub, et poliitilise, majandusliku ja fiskaalliidu loomiseks pole mitte midagi tehtud. Seetõttu oli ka eurokriis ettenähtav. See oli kirjas ka kõigis Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes…..

 

Väga kõrgel tasemel EL.i poliitik kirjutab, et rahvusriigid peavad kaduma ja peab sündima föderaalne Euroopa koos keskkvalitsuse ja nö fiskaaalliiduga. Ta kirjutab, et euro kasutuselevõtul oldi sellest teadlikud, et ilma ühise maksu- ja majanduspoliitikata ei saa euro edukas olla.  Mina sellest teadlik polnud näiteks, kui ma EL-i referendumil hääletasin. ´Minu teada polnud sellest teadlik ka meie avalikkus.  Hiljem eurole üleminekul sai toonasele rahandusministrile väidetud, et euro on vigaselt loodud valuuta, mille peale too rääkis, et euro olevat soe kruiisilaev. Nüüd väidab kõrge EL-i poliitik, et see oli kirjas kõigis Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes. Rahvast sellest ei teavitatud, et selline konstruktsiooniviga oli. Kas ma peaksin ehk rahandusministeeriumile arupärimise saatma? Kas nad polnud teadlikud sellisest konstruktsiooniveast või varjasid enne referendumit teadlikult rahva eest sellist olulist infot?

Mina muidugi jurist ei ole, aga kui rahva eest varjati olulist viga, siis võiks minu meelest hakata küsimärki seadma selle referendumi legitiimsusele?

Et praegune seis on selline, et dokumendis on kirjutatud:

Tõsi on, et raha sünni juures tehti oluline, saatuslik konstruktsiooniviga…..See oli kirjas ka kõigis Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes…

Oluline, saatuslik konstruktsiooniviga, millest oldi teadlikud ning see oli kirjas ka kõigis Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes, aga ei peetud vajalikuks rahvast sellest teavitada. Või tõlgendan mina siin midagi valesti? Nägid sina sellist käsiraamatut enne referendumit, mis oleks rääkinud olulisest konstruktsiooniveast? Eurole üleminekuks meil eraldi referendumit polnud, aga sellegipoolest võtsime me endale kohustuse eurokriteeriumid täita ning eurole üle minna.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s