Majatehas

Endine hansapankur avab moodulmajade tehase

Juba märtsis alustab Hansapanga asutaja Hannes Tamjärve suurosalusega Kodasema uuendusliku lahendusega pisikeste moodulmajade tootmist, mille müügiargumendiks Skandinaavia turul peetakse kontseptuaalset sarnasust Tesla elektriautodega.

Hästi lahe eksju? Eestlased lausa esirinnas nende majatehaste püstipanekul jne. Ma natuke seletan, mis nende majatehaste taga on. Esiteks pole nendes majatehastes reeglina mingit tehnoloogiat, mida ehitusplatsil kasutada ei saaks. On automatiseeritud saag või robot, mis lõikab materjali täpselt mõõtu, aga see on ka enam vähem ainuke eelis, mis võrreldes platsiehitusega on. Lõikamine platsil ei võta eriti kaua aega ja peale selle on sellised prussid, mis kõik ühes mõõdus, võimalik tellida täpselt mõõdus. Fakt on see, et tegelikult on platsiehitus odavam ja platsil ehitatu on ka reeglina tugevam (vähemasti on võimalik omavahel paremini seotud konstruktsioon ehitada).  Majatehaste juures on ainult see sõnakõlks “majatehas”. Miks siis need majatehased nii populaarsed on?  Üks peamine põhjus on odava tööjõu eksportimine. Niimoodi saab odavalt “Norras tööd teha”. Teiseks võib olla ka see, et turud ei ole ratsionaalsed. Kliendile müüb tihti see sõnakõlks majatehas. Kolmandaks puuduvad meie ehitussüsteemis suuresti riiklikud normid ja ka puusepad ei ole tasemel. Nad reeglina ei ole tuttavad vajaliku trigonomeetriaga katuste ehitusel jne.

Majatehastes lüüakse näiteks sein kokku laual naelapüssiga, ehitusplatsil tehakse seda põrandal samasuguse naelapüssiga. 4-5 mehega lükkab praktiliselt ükskõik millise seina eramuehitusel ka käsitsi üles, ei ole kraanat vaja. Võrreldes ehitusplatsiga on sul suured hooned üleval pidada, juhtkond jne. See tuleb kõik kliendil kinni maksta. Aga Norra või Rootsi palka maksma ei pea Eestis.

Ma annan lugejale mingisuguse ettekujutuse, ma lõin hiljuti kokku numbrid võrreldes majatehase pakkumisega majale, mis ma kohapeal ise tegin mõne abilisega. Ja see pakkumine ei olnud kõige kõrgem ega ka kõige madalam. Ma tean, mida majatehased küsivad. Umbes nädal aega tegin tööd(mitte nagu ahv joostes) ja kokkuhoid oli ca 12 000 eurot. (mõistagi ei ole see valmis maja, vaid ainult puitkonstruktsioon) Mis puudutab jutte, et majatehastes on kuiv jne, siis puiduga ei juhtu mitte midagi, kui see kuude kaupa vihma saab. Enne viimistlust peaks niiskussisaldus olema ca 14%. Aga majatehased, hurraa.

Ma üldse ei imestaks, kui EL-s tulevikus keelatakse endale ise maja ehitamine. Tuuakse põhjenduseks, et kvaliteet ja ohutus ei ole tagatud. Seda nad kontrollida praegu ei suuda. Neil puudub ettekujutus toimivast süsteemist.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s