Neivelt: Euroopa Keskpank viib ellu riskantset poliitikat, kuid teised lahendused oleksid veel riskantsemad

Monetaristid on tõsiselt kimpus selle rahatrüki(QE) asjaga. Nad kohe mitte kuidagi ei mõista seda.

Neivelt: Euroopa Keskpank viib ellu riskantset poliitikat, kuid teised lahendused oleksid veel riskantsemad

….Üleliigsest võlakoormast, mis paljusid riike koormab, saab tema sõnul lahti kas võla osalise kustutamisega või inflatsiooniga….

Laenukoorem pole üleliigne ja sellest lahtisaamine ongi probleem, mida Neivelt järgnevas lõigus ise tunnistab:

Neivelti sõnul tekib sellises olukorras küsimus, mis saab meie pensionisammastest. «Kas on mõtet korjata pensionipõlveks, kui meie pensionifondide tootlused on nii madalad?

Aga kustutame ära osaliselt pensionifondid? See ju aitaks, sellest räägib Neivelt oma eelmises lõigus. Valitsuse akumuleerunud defitsiidid on erasektori säästud ja viimased ka pensionifondides. Ühtpidi Neiveltile need säästud nõuetena meeldivad, aga nende säästude teist poolt kohustustena tahab ta ära kustutada või inflatsiooni läbi nullida. No milleks küll? Ma ei taha Neiveltile kuidagi ära panna siin, tema jutt ei erine teiste spetsialistide omast. Nad ei saa sellest süsteemist aru, neile pole kunagi seda veenvalt seletatud.

Aga ma norin ja virisen ainult, mis siis tegema peaks? Peaks defitsiitselt kulutama valitsused. Jah ma tean, et euroalal tekib tasakaalutus ja liikmesriikide elektoraat pole valmis Kreekasse lõputult eksportima. Euro ei tööta ja ei hakka tööle.  Praegust olukorda pole võimalik muuta kosmeetiliste reformidega.

Sel pole tähtsust, et ainult 4% Eesti Panga poolt võlakirjaostudesse paisatud raha jääb Eestisse. Jäägu või 400%, QE ei stimuleeri majandust, see on platseebo.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s