RE: Euro raha kohta küsimus

Lugupeetud Kristjan Andre

Suur tänu meile meelde tuletamast, et selline manifest olemas on. Muidugi tuleb manifestis esitatud väited ja hinnangud panna nii ajalisse kui ka maailmavaatelisse (rahvuslusejärgse Euroopa moodustamine) konteksti. Euroalale on kadu kuulutatud juba enne tema sündi ja hiljemgi ning muidugi võimenduvad need ettekuulutused kriisi ajal.

Aga nüüd teie esitatud küsimuste juurde.

1. Me ei defineeriks seda konstruktsiooniveana vaid ebatäiuslikkusena. See on ju euro loomisest/euro kasutuselevõtust teada, et rahapoliitika on ühtne ning seda korraldab Euroopa Keskpank ning eelarvepoliitikad on riikide pärusmaa, kuid seda koordineeritult. See oli valik, mille euroala loomise kokku leppimisel tehti. Kaugemale ei olnud lihtsalt võimalik minna, sest Euroopa Liidu puhul ei ole tegemist föderatsiooniga (mis ju selgelt manifesti autorite eesmärk). Koordinatsiooni edukus sõltub muidugi sellest kuivõrd suudetakse järgida stabiilsuse ja kasvu paktis kokku lepitud põhimõtteid.

2. Rahandusministeerium ei ole ühtse rahapoliitika ja koordineeritud eelarvepoliitika asjaolu varjanud. Oleme alati rõhutanud eelarvepoliitika reeglite järgimise vajadust. Euroala majandusjuhtimises alates 2008.aastast tehtud täiendused on seda ebatäiust ka vähendanud. Euroalal on olemas oma turvavõrk (ESM), mis manifesti avaldamisel alles oli loomisel.

3. Tõesti eraldi euro kasutusele võtu tarbeks meil rahvahääletust ei korraldatud, euro kui sellise kasutuselevõtt (kui tingimused täidetud) oli otsustatud meie EL liitumisega ja sellega seoses toimunud referendumil. Edasine integratsioon, mida ka fiskaalliit sisuliselt tähendaks toob juba vajaduse ka uue mandaadi järele referendumi näol. Selle viitas Riigikohus selgelt oma ESMi puudutavas otsuses. Ja ka fiskaalliidu puhul ei peaks Euroopa eesmärgiks saama suurt eelarve puudujääki genereerida ning enda võlakoormat paisutada nagu autorite USA ja Jaapanit idoliseerivatest näidetest mulje jääb.

4. Nagu öeldud on meie arvates tehtud palju, et euroala toimimist parandada. Oleme ka Euroopa tasandil alati esindanud seisukohti, mis eelarvepoliitika koordineerimise reeglitepõhisust on toetanud.

6. Fiskaalliit on euroala integratsiooni kaugem eesmärk. Selleni jõudmiseks tuleb läbida pikem tee, mille käigus on vaja üles ehitada partnerite usaldus. Seda saab teha juba olemasolevate eelarvepoliitikat suunavate reeglite järjepideva rakendamisega ning tegeliku eelarve ja võla seisundi ühtlustamisega. Tõeline fiskaalliit tähendaks ka põhjalikku arutelu selle üle, mis üldse riigi kui sellise roll olema saab.

Parimate soovidega
Andres Kuningas

Andres Kuningas | EL ja rahvusvahelise koostöö osakond | osakonnajuhataja
Tel: +372 611 3759 | andres.kuningas@rahandusministeerium.ee
Rahandusministeerium | Endla 13, 10122 Tallinn | http://www.rahandu

sministeerium.ee
Andres Kuningas

From: Kristjan Andre [mailto:krisandre2002@yahoo.com]
Sent: Friday, February 26, 2016 9:51 AM
To: RAM Infolist
Subject: Euro raha kohta küsimus

Tere,
minu kätte sattus üsna juhuslikult kahe Euroopa Liidu tipp-poliitiku poolt kirjutatud lühiraamat või manifest, kus nad räägivad euro raha süsteemist. Olin üsna jahmunud, kui lugesin, et euro oli algusest peale loodud vigaselt ning sellest oldi Euroopa Liidus teadlikud. Veelgi enam, see olevat kirjas olnud lausa kõikides Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes. Millistes täpselt, seda ei oska ma teile siin öelda ja ilmselt võtan ühendust ka selle raamatu autoritega, aga arvasin, et enne, kui tähtsaid mehi välismaal tülitan, küsin oma healt ministeeriumilt.
Raamatu autoriteks on Daniel Cohn-Bendit ja Guy Verhofstadt ning see on tõlgitud eesti keelde, lugeda saab sellelt lingilt https://www.tarand.ee/wp-content/uploads/2012/12/e_manifest_prn-1.pdf
lk 17 selles raamatus:

“Tõsi on, et raha sünni juures tehti oluline, saatuslik konstruktsiooniviga. 1. jaanuaril 2002, mil euro ametlikult käibele võeti, olid kasutuselevõtjad sellest veast ka hästi teadlikud. Nimelt ei saa euroraha olla edukas ilma ühise majandus- ja maksupoliitikata. Kuid kuna ei suudetud kokku leppida, kuidas viimast organiseerida, veendi ennast, et need poliitikad sünnivad iseenesest, euro kasutuselevõtu kaasaandena. See osutus tõsiseks valearvestuseks. Kümme aastat hiljem selgub, et poliitilise, majandusliku ja fiskaalliidu loomiseks pole mitte midagi tehtud. Seetõttu oli ka eurokriis ettenähtav. See oli kirjas ka kõigis Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes.”

Raha sünni juures tehti oluline, saatuslik konstruktsiooniviga ja sellest oldi ka teadlikud, veelgi enam: see, et raha toimimiseks peab loodama majanduslik- ja fiskaalliit, oli kirjas kõikides Euroopa Liitu kirjeldavates käsiraamatutes.

1. Kas Rahandusministeerium oli teadlik sellisest konstruktsiooniveast?
2. Kas enne Euroopa Liiduga ühinemise referendumit hoidis Rahandusministeerium infot sellisest konstruktsiooniveast avalikkuse ette jõudmast?
3. Eurole ülemineku referendumit meil polnud, kuid avalikke debatte ning arutelusid ikka peeti, kas Rahandusministeerium hoidis infot konstruktsiooniveast avalikkuse ette jõudmast enne eurole üleminekut?
4. Kas Rahandusministeerium on seisukohal, et euro on sündinud olulise ja saatusliku konstruktsiooniveaga?
5. Kui 4 jah, siis kas Rahandusministeerium on teinud kampaaniaid, mis informeeriksid avalikkust euro olulisest ja saatuslikust konstruktsiooniveast?
6. Kas Rahandusministeerium on seisukohal, et euroga jätkamiseks on vaja fiskaalliitu Euroopas? (küsimus ei ole maailmavaateline)

Tänan,
Kristjan Andre

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s