Eesti Panga ökonomist eksib

Taavi Raudsaar

Eesti Panga ökonomist

Säästud kasvasid endiselt kiiremini kui võlakohustused

Kuna investeerimisaktiivsus püsib väike, kasvasid 2015. aastal säästud endiselt kiiremini kui võlakohustused

Kuna mees ei saa makrost aru, siis ta teeb sellised järeldused. Tegelikult oli jooksevkonto ülejäägis. Jooksevkonto=Säästud-Investeeringud. Ükskõik milline oleks võinud olla investeerimisaktiivsus, kui jooksevkonto on positiivne, siis Säästud>investeeringud. Sellest ei saa üle ega ümber. Olgu investeerimisaktiivsus milline tahes.

Eesti majapidamised, ettevõtted ja valitsemissektor säästsid eelmise aasta neljandas kvartalis ja aasta kokkuvõttes rohkem, kui investeerisid, ning Eesti majandus oli seetõttu välismaa suhtes netolaenuandja. See tähendab, et nii nagu viimasel kuuel aastalgi, paigutati välismaale rohkem finantsvarasid, kui sealt kaasati. Sealjuures 2015. aastal finantsvarade netoväljavool kiirenes ja ulatus ligi ühe miljardi euroni ehk 5%ni SKPst.

Nüüd on siis selline kena lugu, et riik ekspordib rohkem, kui impordib ning akumuleerib finantsvarasid, EP ökonomist tunnistab seda, et säästud suurenevad, aga finantsvarad voolavad välja? Ikka sisse voolavad.

Kui sind peaks segadusse ajama see, et nad räägivad, et Eesti kaubandusbilanss oli negatiivne ja sul võib õigustatud küsimus tekkida, et aga kuidas siis Eesti eksportis rohkem, kui importis, siis nad räägivad kaupade liikumisest ainult, teenused on välja jäetud sellest. Kui kaubad ja teenused, siis oli Eesti kaubandusbilanss positiivne 2015.

Selles võid ise veenduda:

http://statistika.eestipank.ee/?lng=en#listMenu/1877/treeMenu/MAKSEBIL_JA_INVPOS/145/300

 

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s