Raul Eamets: suuremad riigid ei oleks rahul, kui Kreeka ja Saksa majandus samasse potti pandaks

Raul Eamets: suuremad riigid ei oleks rahul, kui Kreeka ja Saksa majandus samasse potti pandaks

Eamets räägib selles artiklis kogu selle eurojama sisu ära, aga jõuab valele järeldusele. Kui kujutada ette, et liikmesriigid suudaksid järgida 3% defitsiidi ja 60% võla reeglit (kuidas täpselt, pole oluline, sellise teoreetilise eelduse võib teha), siis jääb ju ikkagi kõrge tööpuudus kaubandusdefitsiidiga riikides ja selline liit pole poliitiliselt jätkusuutlik. Ei tohiks olla “hea rahaliit” ka Eametsa enda arvates. Miks Eamets sellise järelduse teeb, jääb mulle selgusetuks.

«Tõeline Euroopa majandusühendus on ilus eesmärk, kuid selle käigus tuleb vastata kahele fundamentaalsele küsimusele: kuidas me ületame põhimõttelised erinevused liikmesriikides raha- ja rahandusliidu loomisel ja kas meil on piisavalt poliitilist tahet üle saada minevikupärandist,» sõnas majandusprofessor.

Mõlemad on poliitilise tahte küsimused. Sellist poliitilist tahet tõepoolest pole. Artikkel on selles mõttes pettumus, et Eamets arvab: reeglitest mitte kinnipidamine on probleem, kui probleemiks on stagneeruv majandus, kõrge tööpuudus ja valitsuste võimetus ebapiisavale nõudlusele piisavalt suure defitsiidiga vastamine. Ma võin eksida, aga arvan, et see on esimene põhjalikum euroala probleeme lahkav artikkel meie ajakirjanduses. Eamets viitab moraaliriskile näiteks. Jah, see on põhjus, miks vasakpoolsete röök on vale, et suuremaid defitsiite on vaja näiteks Kreekas. Kui Kreekal lubada seda teha, siis see annaks signaali liikmesriikidele, et selline tegevus on võidu peale välja minek. Mitte kuidagi ei saa üle ega ümber, et euro on praegusel kujul mittetöötav valuuta pikemas perspektiivis. Kahjuks jätab Eamets selle välja oma artiklist ning laias laastus soovitab massilist tööpuudust ka tulevikuks, peaasi, et liikmesriigid reegleid ei rikuks. Võimaklik, et Eamets ei saa sellest aru. Kui me mõtleme näiteks Varoufakise peale, siis tema sai küll aru, et euros endas on asi.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s