Randall Wray loengud Tallinnas ja Island

Käisin loengutes Tallinna Tehnikaülikoolis ja nägin päriselus ära selle Randall Wray.  Randy rääkis palju Minskyst. Olin enne seda lugenud, kuigi oli ka minu jaoks huvitavat. Võib olla ei olnud loeng mitte liiga algajatele, aga sellist põnevat tulistamist finantside  osas ei toimunud. Randy rääkis ka USA pangandusest. Juttu oli ka tingimusteta põhisissetulekust, Randy ütles, et seda toetavad marksistid, kes tahavad tootmissüsteemi ära hävitada.  Euro kohta ütles, et keskset fiskaalvõimu on vaja, mis tähendaks liikmesriikide suveräänsuse loovutamist ja seda pidavat otsustama inimesed Euroopas. Ütles, et kõik peavoolu majandusteadlased on sellega täna nõus. Kuidas täpselt, selles arvamused erinevad mingis ulatuses. Jürgen Ligi vast räägib veel soojast kruiisilaevast. Ma muidugi ei kiida ka meie euroskeptikuid. Kui te mäletate veel neid debatte, siis Ivar Raig küll inimesi ei valgustanud euro osas.

Minu lugupidamine nende inimeste suhtes, kes tegid võimalikuks need loengud Tallinnas. Ma rääkisin ka kahe tudengiga seal, üks oli Namiibiast ja teine Nigeeriast. Nad ütlesid, et see on esimene loeng, kus nad üldse majandusega kokku puutuvad. Ma püüdsin end asetada nende asemele ja mõtlesin, et ega see eriti vist muljet ei avalda neile. Muidugi Minsky puhul on see ELR(employer of last resort) ikkagi ees ja taga ja jutt kõik huvitav tegelikult. Mingisuguse pildi andis Randy ka USA kontrolli alt väljunud pangandusest. Finantssektor on  ligemale 20% SKP-st seal. Peavoolu teooria järgi ei loo finantssektor kasulikkust. Seega see ei peaks olema üleliia suur. Mina võrdlen seda riigikoguga tihti. Meil on riigikogusse inimesi vaja, aga me ei taha, et neid oleks seal 100 000 näiteks. Majanduslikust vaatevinklist võiksid need inimesed mujal töötada.

Loe, mida Bill Mitchell kirjutab:

 

Iceland proves the nation state is alive and well

….The nation is enjoying strong household consumption and investment growth and tourism is driving export growth. Inflation is low and the exchange rate, which depreciated sharply during the crisis, is stable, if not steadily appreciating again. Compare that to the Eurozone Member States, which are in varying states of moribund. We also learned this week that the Icelandic government has increased the intensity of its capital controls and is forcing speculative capital to behave itself. For those who think the state is dead, particularly those on the Left who promote grand (delusional) schemes of a Pan Europe Democracy as the only way of taking on the powers of corporations, Iceland proves that neo-liberalism has to work through the legislative capacities of sovereign states. Corporations do not have armies (usually). They have to manipulate the legislative process in their favour. The currency-issuing state is still supreme – globalisation or not – and the Right know that. The Left have been duped into believing otherwise….

 

Ma arvasin, et ma olin ainuke, kes Varoufakist tampis.   🙂

 

 

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s