Prantsuse parempoolsete Euroopa päästmise plaan näeb ette rohkem Prantsusmaad

Prantsuse parempoolsete Euroopa päästmise plaan näeb ette rohkem Prantsusmaad

Euroopa kriis on pannud ELi vaatama oma de facto juhte ehk Prantsuse presidendi François Hollande ja Saksa kantsleri Angela Merkeli suunas. Just neilt oodetakse vastuseid, kuidas  hoida ära Brexiti-järgne lagunemine ja riikide liit toimima saada.

Kuid kui uskuda arvamusküsitluste tulemusi, on tõenäoline, et üks neist liidritest pole enam ajal, mis ELi reformimise küsimus reaalselt nende lauale jõuab, enam võimul.

Hollandi populaarsus on üle aegade madalamas seisus ja tema kandideerimine järgmistel presidendivalimistel ei ole kindel. Kui ta aga seda ikkagi teha otsustab, on rohkem kui tõenäoline, et esimesest ringist ta edasi ei pääse.

ELi tuleviku vormimise vastutus jääb seega Hollandi konservatiividest rivaalide hooleks, kelleks võib olla nii Nicolas Sarkozy, Alain Juppé, François Fillon kui ka Bruno Le Maire.

Milline on aga konservatiivide silmis liidu tulevik? Kokkuvõtvalt öeldes, on nende jaoks liidu ideaal praeguse ELiga võrreldes väiksem, nõrgem, kitsam ja rohkem rahvuslik.

Sel nädalal peetud Rahvaliikumise Liidu (UMP) seminaril käis Sarkozy välja viis ELi reformimise põhimõtet. Lühidalt olid need järgmised: 1) Euroopa peaks reformima Schengenit nii, et igal riigil oleks oma piiride üle rohkem kontrolli 2) Euroopasse peaks loodama oma versioon Rahvusvahelisest Valuuta fondist (IMP), et ei tekiks ohtu, et «Euroopa USA ees põlvitama» 3) Euroopa Komisjon peaks väljastama vähem seaduseid 4) riigide rahvusparlamendid peaksid omama õigust kõiki neid otsuseid vetostada 5) Euroopa Liidu «lõputu» laienemine peaks lõppema.

See ei ole minu meelest mingi ideaalne ja isegi toimiv plaan, aga siiski realistlikum, kui liberaalide Brexiti kehtetuks tunnistamise, uue referendumi korraldamine või lahkumise pooldajaid natsideks ja rassistideks nimetamine.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s