Itaalia ja eurosüsteem

Itaalia panganduskriis kogub tuure. Itaalia valitsuse abi pankadele tähendab valitsuse võlakoorma kasvu. Erinevalt näiteks USA-st on see võlakoorem “reaalne”, sest Itaalia valitsus laenab de facto võõrvaluutas. Iirimaa valitsus sai niiviisi võlakoorma kaela endale ja oli sunnitud kasinusmeetmeid rakendama peale seda, (väidetavalt olevat Trichet ähvardanud Iirimaa valitsust, et too pankasid päästma asuks). Sama juhtus natuke teistsugusel kujul ka Lätis. Vabad turumajandajad rääkisid siis üle enda võimete elamisest, kui tegelikult oli Läti võlakoorem olematu enne, kui ta oli sunnitud pangandust päästma ja pidi selleks IMF-lt laenama. Kasinusele järgnes massiline väljaränne riigist.

Itaalia pankade probleemid ei kao iseenesest. Ma ei tea, mida nad ette võtavad, aga üht või teistpidi saab likviidsus tulla ainult Euroopa Keskpangast. Praegu paistavad nad uskuvat ideesse, et turud distsiplineerivad. Valitsuse võlakriisi ajal oli samuti, kuni Mario Draghi tuli oma “whatever it takes” loosungiga välja. EKP võib näiteks pakkuda üleeuroopalist deposiitide kindlustust, valitsustel lubatakse sekkuda ilma, et võlaarvestuses kajastatakse seda, mingis osas mõeldakse välja ühised eurobondid vms. Kuni seda pole, on terve eurosüsteem ohustatud. Kui eelnevast järeldusi teha, siis nad lasevad pangajooksul juhtuda Itaalias ja võimatu pole isegi kogu pangandussüsteemi sulgemine, kapitalikontrollid jne. Loodame, et siiski mitte. Majandus aeglustub, mis tähendab, et pankade laenupositsioonid halvenevad tõenäoliselt veelgi. Ka Saksamaa pangad pole enam turvatsoon.

Kui vaadata olukorda Itaalia poolt, siis peaministril on väga vähe võimalusi. Selline pankade päästmine nagu omal ajal Rootsis, ei ole võimalik. Mida iganes Brüssel või EKP ütleb, seda peab tegema. Kui vastu hakkad, siis tõmmatakse likviidsuispistik seinast välja, riigi majandus lakkab toimimast ning sina ja sinu partei on ajaloo prügikastis, sest te keerasite majanduse tuksi. Sellest saavad kõik niimoodi aru ja niimoodi kajastab seda ka meedia. Ma tean eurofiilseid inimesi, kes praeguseni räägivad, et Syriza pani pangad kinni Kreekas ja põhjustas sellega palju häda ja viletsust. Nad ei tea, kuidas pangandus töötab ning kuna EKP otsustas laenamise Kreeka kommertspankadele lõpetada, siis seda pidigi tegema nende arvates, sest Kreekale oli niigi palju laenatud juba 🙂

Muidugi on selle asjaga mitmeid momente. Esiteks ei ole tegemist mitte mingisuguse neoliberaalse vandenõuga, nad ise ka usuvad nendesse ideedesse, mida nad propageerivad. Nad ei oleks muidu loonud nii mittefunktsionaalset rahaliitu. Nad ise tõsimeeli uskusid, et valitsuste võlgade rahastamine EKP poolt toob kontrollimatu inflatsiooni. Seda nad nüüd enam ei räägi peale EKP massiivset “rahatrükki”, kuigi on isegi neid, kes seda ikka veel ootavad.

Kui sa mäletad Ansipi ja Ligi jutte seoses eurobondidega, siis nemad olid nende vastu, sest uskusid, et turud määravad intressi neile bondidele ja kui me oleme ühte patta pandud laristajatega nagu Kreeka, siis maksame kõrgemat intressi. Selline loogika peaks siis hoidma ka New Yorki ja New Mexico osariigi kohta (föderaalne võlg)? Muidugi ei ole see tõsi. Nad tõesti uskusid ja paljud usuvad siiamaani, et meil on mingisugune vaba turumajandus, mitte poliitiliselt kontrolllitud rahamonopol.

Kui sa oled EKP ideoloogiat jälginud, siis sa tead, et EKP arvates on pankade kohustuste pool turudistsipliini koht. Selline idee ohustab euro maksesüsteemi. Enne see oht ei kao, kui EKP loobub sellest ideest. Täpselt nagu ta loobus sisuliselt sellest ideest, et turud rahastavad valitsuste võlgasid euroalal ja lubas sekkuda. Mingil kujul peaks sekkumine tulema pankade tegemistesse. Seda ei saa teha liikmesriigid nii, et nad EKP-st mööda lähevad.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s