MMT-st ja tööhõivest

Tavaliselt on jutud MMT-st täis rõkkeid, et me ütlesime nii ja meil oli õigus ning jutt kipub olema tehnokraatlik. Keskpangad ei põhjusta inflatsiooni ega hoia seda ka ära, raha kogus on endogeenne jne.

Ma mõtlesin, et kirjutan natuke mittetehnokraatlikult MMT-lase mõttemaailmast.  Miks MMT-lane vasakpoolsete majandusteadlastega nagu Krugman, Piketty jne kohe üldse nõus ei ole.

Selleks peaks alustama vist kõige elementaarsemast. Rahandussüsteem on riiklik monopol, mis teenib avalikku huvi, eelkõige või peaasjalikult teenib see valitsust. Algab lugu nii, et valitsus kehtestab maksud, mille maksmist aktsepteerib ainult enda poolt väljastatavas valuutas. Maksudel on kahtlemata mitmeid funktsioone, aga MMT vaatekohast on mõned neist eriti olulised. MMT arvates ei aktsepteeriks keegi muidu täiesti väärtusetut valuutat, kui maksukohustust poleks majandusagentidel. (Paul Davidson on sellele vastu vaielnud mõneti ja tema arvates, aga ka paljude postkeinsistide arvates, on aktsepteeritavuse garandiks legal tender laws, st et valitsuse valuuta on kuulutatud ametlikuks maksevahendiks). MMT nägemuses on maksude üks funktsioone tööpuuduse tekitamine. Tööpuudus tekib ühiskonnas alles siis, kui valitsus on maksud kehtestanud ja inimesed püüavad end tööle pakkuda, et seda raha teenida, millega maksukohustusi kustutada saab. Tööpuudus on monetaarne nähtus MMT arvates. Vahest lähevad MMT-lased isegi nii kaugele, et väidavad, et mingit tööpuudust pole, tohutult on tööd teha ja ma võin isiklikult teile kõigile tööd pakkuda, aga ma ei maksa teile raha tehtud töö eest ning ütlevad siis, et tööpuudus on monetaarne nähtus: pole piisavalt rahaliselt tasustatud tööd.

Mis selle struktuurilise tööpuudusega on? Et näiteks meil ei ole piisavalt selliste oskustega töötajaid, et täita vakantseid töökohti? Paljud majanduskommentaatorid väidavad umbes nii, et kuulge, lõpetage ära see tööpuuduse jutt, meil ei ole piisavalt oskustega inimesi, et praegusi töökohti täita. Sellest võiks järeldada, et tööpuudus on strukturaalne nähtus ja ei tulene sellest, et valitsus pole piisavalt enda poolt väljastatud valuutat majandusse kulutanud? MMT niisugust juttu ei aktsepteeri ja ütleb, et inimestele tuleb kohe tööd anda, kui nende oskused ei vasta meie vajadustele, siis tuleb neid treenida, nad ümber õpetada vms.

David Graeber väitis oma raamatus(Debt the First 5000 Years) nii, et valitseja kehtestas maksud ja hakkas raha väljastama, et oma sõjaväge toita. Minu meelest võiks asja ette kujutada nii, et valitseja oleks võinud F-16 piloote otsida ning tõdenud, et neid ei ole, aga ikkagi maksukohustuse jätnud elanikkonnale. Oleks võinud rääkida, et keisririigis oli struktuurne tööpuudus, sest inimesi polnud, kes osanuks moodsaid jette piloteerida.

Seega MMT arvates on valitsus süüdi selles, et riigis on tööpuudus. Paradigma on hoopis erinev peavoolu omast. Kui me oleme harjunud sellega, et süüdistatakse töötuid liigses laiskuses või rumaluses, oskuste puudumises, siis MMT kehtestaks riikliku tööprogrammi, kus kõik soovijad saaksid töötada sellise palga eest, millega on võimalik selles riigis ära elada. See riiklik tööprogramm on keskvalitsuse poolt finantseeritud, aga võib olla administreeritud kohalike omavalitsuste poolt või isegi erafirmade poolt.  Ma seekord ei hakka tehnokraatlikult sellest programmist kirjutama, et see on inflatsioonivastane meede ja kuidas see hinnastabiilsuse tagab.

Kui ma esmakordselt kokku puutusin MMT-ga, siis ma mõtlesin omaette, et kuna täistööhõive on püha graal iga majandusteadlase jaoks, siis tuleb see idee vaid ära seletada neile ja tulevik on praegusest erinev. Muidugi ma eksisin.

Võib olla annab mingisuguse idee Krugmani ja MMT mõttemaailma erinevustest see lõik Krugmani jutus:

 Don’t take simple things for granted: It is crucial, when trying to communicate Ricardo’s idea to a broader audience, to stop and try to put yourself in the position of someone who does not know economics. Arguments must be built from the ground up — don’t assume that people understand why it is reasonable to assume constant employment, or a self-correcting trade balance, or even that similar workers tend to be paid similar wages in different industries.

Krugman kutsub üles majandusinimesi ajupesu tegema “vähem targematele”. “Ära arva, et inimesed saavad aru, miks on konstantse tööhõive eeldus mõistlik, kui sa räägid neile vaba kaubavahetuse võludest.” Tihti muidugi peavoolu teoreetikud räägivad, et nad ei tee täistööhõive eeldusi majanduses, aga Krugman väidab siin, et täiesti mõistlik on konstantse tööhõive eeldus teha, kui Ricardo ideesid seletada. Et mine seleta seda kreeklastele või hispaanlastele 🙂 Ja kaubavahetus tasakaalustab end ise, aga ära arva, et inimesed sellest aru saavad. Muidugi inimesed pole sellega nõus, kui nad reaalses maailmas toimuvat näevad. Kui keegi tahab peale selle lugemist väita, et Krugman pole neoliberaal, sest õigustab valitsuse defitsiite ning et mina olen vaid õel tema vastu, siis andke andeks, aga te ajate jama. Ei ole juhuslik, et Krugman toetas Clintonit ja mitte Sandersit. Ma ei hakka praegu Piketty raamatust lõike otsima, aga ka Piketty on sama masti mees.

Mis puudutab EL-i, siis MMT-l pole seisukohta. Paljud MMT-lased toetavad EL-i ideed. Näiteks Randall Wray ütles, et inimesed Euroopas peavad otsustama selle tuleviku, kuid tema arvates olevat see hea idee. Bill Mitchell on viimasel ajal tugevasti EL-i vastu pööranud. Muidugi seda, et euro on valesti loodud valuuta, on MMT alati väitnud. Mina isiklikult arvan, et EL on globaalse neoliberalismi leviku üks olulisi verstaposte ning mida kiiremini see laguneb, seda parem.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to MMT-st ja tööhõivest

  1. Vello ütles:

    Piketty ja Krugman mõlemad on väitnud, et euro on probleem. Piketty nimetas eurot koletiseks. Oleks huvitav teada, et mis viha MMT-l Piketty vastu on?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s