Kristjani plaan Euroopale (EL-i päästmise plaan õelalt euroskeptikult)

Euroopas peaks olema  valitsuse tööprogramm, mis pakub tööd kõigile soovijatele, kes tasulist tööd otsivad.  Viimast finantseeritakse Euroopast, kuid administreeritakse liikmesriikide ja ka kohalike omavalitsuste poolt. Selles programmis osalejatele makstakse palka, millega saab ära elada rikkamates riikides, kus hinnatase on kõrgem. See viib hinnatõusuni vaesemates riikides, mida võib nimetada ka ajutiseks inflatsiooniks nendes riikides. Ühtlasi aitab see kaasa palgatasemete ühtlustumisele liikmesriikides. Samas hoiab ära euroopasisesed majanduspõgenikud (poola torumehed UK-s). Selles programmis makstav tasu oleks ka põrand, millest madalamalt makstes poleks võimalik erasektoril inimesi tööle saada.

Kas see päästaks EL-i lagunemast? Ma ei tea seda, aga minu meelest mitte midagi vähemat seda ka ei teeks. Praeguses olukorras ei ole kindlasti konstruktiivne konkursse välja kuulutada esirassistide leidmiseks vms. Nendel inimestel, kes toetavad EL-i ja siunavad pahasid euroskeptikuid, on aeg peeglisse vaadata ja endalt küsida, et kui väga nad tahaksid EL edasikestmist näha. Kas siis enam ei taha, kui massilist tööpuudust ja majandusstagnatsiooni pole? Või struktuurseid reforme laristajatest kreeklastele? Minu meelest on see antud hetkel tähtsam ja pakilisem, kui EL-i demokratiseerimine, EL-i aluslepete muutmine jne(ma arvan, et selleks pole praegu lihtsalt aega). Kui liikmesriikide valitsused otsustaksid midagi sellist üheskoos ja Komisjonile survet avaldaksid, siis saab see finantseeritud. Küsimused, et kuidas on liikmesriikides tööjõu tootlikkusega (näiteks Eestis või Kreekas pole see nii kõrge kui Saksamaal), näitavad, et selleks pole piisavalt poliitilist tahet või ei saa küsijad aru olukorra tõsidusest. See oleks nn New Deal in Europe, mis suudaks luua miljoneid töökohti Euroopas.

Kui Euroopas osatakse leida raha pankade päästmiseks, siis kindlasti suudetakse leida raha ka niisuguse plaani jaoks (olgu või ajutiselt ja nimetatagu seda super emergency või mida iganes). Küsimus on ainult poliitilises tahtes. Kui midagi ligilähedast lauale ei panda, siis EL-l tulevikku pole. Siis need lollid ja halvad, kes on rongist maha jäänud, korraldavad uusi Brexiteid.

Sinu mõtted, täiendused, kriitika?

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Kristjani plaan Euroopale (EL-i päästmise plaan õelalt euroskeptikult)

 1. Margus Eimre ütles:

  EL-i päästmiseks võiks vaesemates euroala riikides toimida Rein Järvelille esimese sammu järgi:
  http://jarvelill.seto.ee/2012/11/seitse-sammu-eesti-elu-edendamiseks/
  “1. Lõpetata inimeste sissetulekute kasvu piiramine. Selleks peab riigi- ja kohalikust eelarvest palka saavate inimeste palkasid tõstma ca 20% aastas. Palgatõus võiks jätkuda kuni euroala keskmise palgataseme saavutamiseni. Selline palgatõus elavdaks oluliselt siseturgu ning looks õiglasema tulude jaotamise. Samuti peaks sellega kaasnema lastetoetuste märgatav tõstmine ning vanemahüvitise võrdsustamine kõigile lapsevanematele.” See samm on aga halb sellepoolest, et ei soodusta kohalikus riigis kaupade tootmist. (Valitsuse tööprogramm ilmselt soodustaks ka ainult teatud tööde tegemist, palgana makstav raha aga väljuks importkaupa ostes riigist). Isegi kui vaesemate riikide võlg võiks lõputult kasvada võib ikkagi riigi võimekus kaupu toota järjest väheneda, (sest kuskil mujal suudetakse ikkagi odavamalt ja efektiivsemalt toota). Et hoida raha riigis ringlemas tuleb leida õige tööjõu ja tarbimismaksude vahekord ja see vahekord võib olla ka erinevates riigi osades erinev. Muidugi vaba turumajanduse pooldajad seda plaani kindlasti heaks ei kiidaks.

  • Margus Eimre ütles:

   Ma ei tahtnud siin väita, et tarbimismaksude ja tööjõumaksude vahekord peaks olema defitsiitse kulutamise asemel vaid ikkagi lisaks defitsiitsele kulutamisele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s