Brexit signals that a new policy paradigm is required including re-nationalisation

Brexit signals that a new policy paradigm is required including re-nationalisation

With the new British Prime Minister now indicating that she will push ahead with Brexit and free the nation from the undemocratic imposts of the increasingly dysfunctional European Union, a view that is apparently ‘poisonous’ to some so-called progressive writers, several pro-Remain economists or economic commentators have realised that the game is up for neo-liberalism in Britain. There have been several articles recently arguing (after bitching about the loss of the Remain vote and repeating the catastrophe mantra) that a new economic paradigm is now called for in Britain, based on its new found sovereignty (after it finally exits). It could, by the way, exit through an Act of Parliament without all the Article 50 palaver if it wanted to. That is just a smokescreen. This idea of a new paradigm being required is exactly what Thomas Fazi and I are working on as part of our current book project which is nearing completion. Today, I consider briefly our view that nationalisation has to return as a key industry policy plank for any aspiring progressive political party…..

Kui rääkida veel paljunämmutatud Brexitist, siis UK oli selles suhtes unikaalne, et nad on alati euroskeptilised olnud, aga sarnasus on teiste liikmesriikidega minu meelest täiesti olemas. Liberaalid ja enda arvates progressiivsed pidasid Brexiti toetajaid lollideks, harimatuteks, tagurlikeks jne. Ka meie ühiskonnas on palju neid, kes pole EL-ga liitumisest just palju võitnud. Paljud on pidanud oma kodud isegi maha jätma ja võib olla seetõttu isegi pooldavad EL-i, sest arvavad, et muidu poleks neil seda võimalust olnud, seejuures aru saamata, et neoliberaalne poliitika tegigi nende elu kodumaal võimatuks. Üht- või teistpidi tundub mulle, et selline lõhe inimeste vahel EL-s süveneb ja pikka pidu ma küll ei ennustaks niisugusele liidule. Euroopa tasemel ei ole mitte midagi tehtud, et seda peatada. Jutud pangandusliidustki on vaid kõlavad loosungid.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s