Poliitikud Euroopas

Loen siin uuesti seda Rahvuslusejärgse Euroopa moodustamise manifest

…See ongi tänase kriisi põhiolemus: ühisraha on vastuolus jätkuva rahvusriikide eksisteerimisega nende tänases vormis. Järelikult, peame kas looma Euroopa föderaalriigi ja rahvuslusejärgne Euroopa sünnibki, või jätkame vanamoodi ja ühisraha kaob olematusse….

Ma olen sellega nõus ja ei maksa arvata, et poliitikud Euroopas lollid oleksid ning tõsimeeli arvaksid, et kriis on põhjustatud üle enda võimete elamisest. Mitte sinnapoolegi:

Kuid see kõik ei jõua lähedalegi, miks euro on uppumas nii sügavates vetes. Ameerika Ühendriikidel on eelarvedefitsiit, mis on veidi kõrgem kui euroriikidel, kuid sel pole vähimatki mõju dollari väärtusele. Jaapani võlg on kõrgeim maailmas, siiski ei kahtle keegi jeeni tugevuses. Enamgi veel, jaapanlased tasuvad täna kõige madalamat intressi, ehkki neil on maailma kõrgeim avaliku sektori puudujääk. Kuidas seda seletada? Vastus on, et nii dollari kui jeeni taga seisab üks soliidne võim, üks valitsus ja üks administratsioon. Mitte keegi ei kahtle USA või Jaapani valitsuse võimes genereerida vajalikku sissetulekut ning maksta intressi.

Seega ei usuta Euroopa poliitilises ladvikus, et kriis, majandusstagnatsioon ja massiline tööpuudus Euroopas oleks põhjustatud mingisuguse üle enda võimete elamise poolt või midagi jätkusuutmatut oleks eurofinantsides. Pigem tuleb järeldada, et see on nende arvates väike hind maksta võrreldes sellega, kui suured on nende unistused ja mis nende arvates kaalul on. Üle enda võimete elamisesse usuvad mõned väikesed kalad ajakirjanduses ja ka kohalikus poliitikas. Föderalistid kardavad globaliseerumise mõju rahvusriikidega Euroopale selles mõttes, et nende arvates koloniseeritakse siis Euroopa majanduslikult ning meie väärtused või nn “euroopalikud väärtused” kaovad siis. Rahvuslik iseseisvus on nende arvates illusioon naiivikutele. Seega pole see juhuslik, et rahvuslikust demokraatiast teerulliga üle armastatakse sõita Euroopas. Ilus ei ole sellest lihtsalt avalikult rääkida.

Sest mõtteviis, et vaid rahvusriik suudab tänases maailmas valvata kodanike ning ettevõtete majanduslikke ja rahanduslikke huve, on puhas rumalus. Umbes kahekümne aasta pärast ei mõjuta maailma asju mitte ükski Euroopa riik. Rikkaimate riikide klubi G8 hakkab koosnema USAst, Hiinast, Indiast, Jaapanist, Brasiiliast, Venemaast, Mehhikost ja Indoneesiast. Mitte ükski Euroopa riik, isegi mitte Saksamaa, ei kuulu enam G8sse. Kuid täna on ühendatud Euroopa kõige võimsam ja jõukam kontinent maailmas ning võiks seda olla ka tulevikus. Isegi Ameerikast jõukam, võimsam, kui uued impeeriumid kokku.

Guy Verhofstadt on ALDE fraktsiooni liider. Oleks raske seletada seda, et meie eurosaadikud teda ei toeta. Nad oleksid võinud siis oma rahulolematust kuidagi väljendada selles suhtes. Tegelikult tunduvad nad kõik toetavat seda ideed. Mõned võtavad seda tõenäoliselt lihtsalt paratamatusena, see ei muudaks midagi ja meil pole mingit võimalust ilma Euroopata. Küll aga ma eriti ei kahtle, et enamus on põhimõtteliselt Verhofstadt’iga nõus(ALDE). Ei mingit diskussiooni sellest kodus? See näitab kui mõttetud Kongresside Palee delegaadid nad tegelikult on ja kui kaugel nad kodupublikust on.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s