Majanduskasvu prognoosi langetav rahandusministeerium: SKT madal kasv on majanduskriisi pärand

Majanduskasvu prognoosi langetav rahandusministeerium: SKT madal kasv on majanduskriisi pärand

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika analüütiku Madis Abeni sõnul jääb teise kvartali 0,8 protsendi suurune majanduskasv oluliselt alla Eesti kasvupotentsiaalile ning on tingitud eelkõige nõrgast nõudluskeskkonnast, mis on majanduskriisi pärand….

Põhimõtteliselt on inimeste säästmissoov majanduskriisi pärand-minu meelest võib nii öelda. Kui te mäletate, siis algas asi finantskriisiga, millel lasti üle kanduda reaalmajandusse. MMT arvates oleks piisavalt suur stiimulpakett vältinud reaalset majanduslangust. Kui suur on piisav? Sellele küsimusele tegelikult ei oska postkeinsistid vastata. Keynes nimetas seda “animal spirits”, me ei tea, kui suur täpselt peaks olema stiimulpakett (kui suur valitsuse defitsiit).  Me saame seda hinnata tagantjärgi, kui majandus langes või ei opereerinud täisvõimsusel, siis oli see liiga väike, kui tekkis liignõudlus ja inflatsioon, siis liiga suur. Sellepärast toetab MMT ka valitsuse tööprogrammi, mis on “automaatne stabilisaator”. Mulle meeldib Abeni jutt. Loomulikult ei ole ta ametikohal, mis võimaldaks tal soovitusi jagada poliitikas.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s