Majanduskasvu prognoosi langetav rahandusministeerium: SKT madal kasv on majanduskriisi pärand

Majanduskasvu prognoosi langetav rahandusministeerium: SKT madal kasv on majanduskriisi pärand

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika analüütiku Madis Abeni sõnul jääb teise kvartali 0,8 protsendi suurune majanduskasv oluliselt alla Eesti kasvupotentsiaalile ning on tingitud eelkõige nõrgast nõudluskeskkonnast, mis on majanduskriisi pärand….

Põhimõtteliselt on inimeste säästmissoov majanduskriisi pärand-minu meelest võib nii öelda. Kui te mäletate, siis algas asi finantskriisiga, millel lasti üle kanduda reaalmajandusse. MMT arvates oleks piisavalt suur stiimulpakett vältinud reaalset majanduslangust. Kui suur on piisav? Sellele küsimusele tegelikult ei oska postkeinsistid vastata. Keynes nimetas seda “animal spirits”, me ei tea, kui suur täpselt peaks olema stiimulpakett (kui suur valitsuse defitsiit).  Me saame seda hinnata tagantjärgi, kui majandus langes või ei opereerinud täisvõimsusel, siis oli see liiga väike, kui tekkis liignõudlus ja inflatsioon, siis liiga suur. Sellepärast toetab MMT ka valitsuse tööprogrammi, mis on “automaatne stabilisaator”. Mulle meeldib Abeni jutt. Loomulikult ei ole ta ametikohal, mis võimaldaks tal soovitusi jagada poliitikas.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s