Joseph Stiglitz, “The Euro”

Mõned väljavõtted:

Stiglitz: ühtäkki öeldakse sulle, et pead palkasid alandama 25%, see suurendab finantsvõimendust ja nad rääkisid, et finantsvõimendus ja lõhkilaenamine oli probleem, aga nende poliitiline vastus oli seda veelgi suurendada (minu märkus, seda teevad nad tänaseni, palkade alandamise idee on viimasel ajal ebapopulaarseks muutunud, kuid praegu loodetakse, et erasektor laenama  hakkaks ja valitsused ootavad nagu raisakotkad, et saaks aga makse tõsta, et eelarve tasakaalu fetišit teenida).

Olgu öeldud, et Stiglitz on alles nüüd liitunud nendega, kes räägivad, et euro ei hakka tööle.

Stiglitz ütleb, et kõike seda pole vaja teha, et euro töötaks, mis USA-s on. Transfer Union on vajalik, Saksamaa on vastu.  Kreeka kriis pole lahendatud, 62% Kreekas hääletas kasinuse vastu, nii palju demokraatiast. SKP on jätkanud langust Kreekas. Kui näed mittefunktsionaalset EL-i (Saksamaa domineerimist jne), siis Brexit on arusaadav selles kontekstis. Ühtsel valuutal oleks sarnaste riikide seas palju suurem tõenäosus olnud edukas olla. Kreeka ei loobunud eurost, sest nad seostavad enda Euroopa identiteeti euroga, Rootsis pole see nii. See on emotsionaalne küsimus kreeklaste jaoks. Isegi väikesed riigid saavad edukalt oma valuutaga opereerida, Island.

 

 

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s