Kas MMT garanteerib majanduskasvu?

Kui vaadata Jaapanit ja rääkida majanduskasvust, siis võiks ju öelda, et Jaapanis on stagnatsioon ja kaotatud kümnend või isegi “mitukümnend”? Mis sellest defitsiidist ja võlast siis kasu on olnud?

Esiteks on Jaapanis ka defitsiidi hüsteeria domineerinud ja valitsus pole olnud valmis piisavalt defitsiitselt kulutama. Seal on domineerinud arvamus, et keskpank monetaarpoliitikaga suudab ekspansiooni tekitada. “Rahatrükk” on tegelikkuses deflatsioonini viinud. MMT kindlasti ei garanteeri majanduskasvu, aga MMT poliitikaid järgides on täistööhõive garanteeritud. Oleks pisut imelik mõelda, et täistööhõive tingimustes saabub majanduslangus ceteris paribus. Aga see on kindlasti võimalik mitmesuguste poliitikate rakendamisel, inimestelt võetakse motivatsioon töötada vms.

Mina postkeinsisti ja MMT-lasena näen seda küsimust üldiselt sellisena, et tarvis on tabada nn “sweet spot”, kus tööjõud on nii kallis, et kapitalistid on motiveeritud tööjõudu asendama tehnoloogiaga. Töökohtade kaotust ei ole tarvis karta, sest alati on palju rohkem kasulikku teha, kui on tegijaid.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s