Kas MMT garanteerib majanduskasvu?

Kui vaadata Jaapanit ja rääkida majanduskasvust, siis võiks ju öelda, et Jaapanis on stagnatsioon ja kaotatud kümnend või isegi “mitukümnend”? Mis sellest defitsiidist ja võlast siis kasu on olnud?

Esiteks on Jaapanis ka defitsiidi hüsteeria domineerinud ja valitsus pole olnud valmis piisavalt defitsiitselt kulutama. Seal on domineerinud arvamus, et keskpank monetaarpoliitikaga suudab ekspansiooni tekitada. “Rahatrükk” on tegelikkuses deflatsioonini viinud. MMT kindlasti ei garanteeri majanduskasvu, aga MMT poliitikaid järgides on täistööhõive garanteeritud. Oleks pisut imelik mõelda, et täistööhõive tingimustes saabub majanduslangus ceteris paribus. Aga see on kindlasti võimalik mitmesuguste poliitikate rakendamisel, inimestelt võetakse motivatsioon töötada vms.

Mina postkeinsisti ja MMT-lasena näen seda küsimust üldiselt sellisena, et tarvis on tabada nn “sweet spot”, kus tööjõud on nii kallis, et kapitalistid on motiveeritud tööjõudu asendama tehnoloogiaga. Töökohtade kaotust ei ole tarvis karta, sest alati on palju rohkem kasulikku teha, kui on tegijaid.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s