Andke Trumpile võimalus

trump-will-never

Ma olen selles blogis mitmel korral kirjutanud, et liberaalid ja vasakliberaalid ei lõpeta status quo’d ja ainuke lootus vähemasti selle vastuhaku algatamiseks tuleb konservatiividelt ja natsionalistidelt. Sel aastal oleme näinud kahte positiivset sündmust, Brexit ja Trump. Trumpi valimisvõit on ilmselt suurem ja tähtsam ning palju ulatuslikuma mõjuga. Eelmisel aastal nägime vasakliberaale Kreekas oma täies hiilguses, nendelt midagi loota ei ole. Praegu on vasakpoolsus sellises eksistentsiaalses kriisis, et ilmselt Brexit ja ka Trumpi võit valimistel mõjub neile kokkuvõttes positiivselt. Ma olen ise mitmete vasakliberaalidega pikalt rääkinud sel teemal ja arvan, et MMT kõige suuremad vaenlased on vasakpoolsed. Nende prioriteedid on täna mujal.

Trump paistab monetaarsele suveräänsusele pihta saavat. Kui palju ta MMT-st näiteks aru saab, et sellises raamistikus mõelda, see on küsitav, aga ta on kinnisvara inimene ja paistab finantsvõimendusse ehk laenamisse uskuvat. Juba see viimane oleks hea. Tema majandusprogrammist pole eriti palju teada, aga seda, mida me kuulnud oleme, ta täita ei saa ilma massiivsete defitsiitideta. Kui ta saab mingil määral asjale pihta, siis võiks seda temalt oodata, sest ta tahab tagasi valitud saada ja ta paistab mõistvat, et majandus on siin võtmeküsimus. Ta räägib infrale kulutamisest ja maksude alandamisest. Trump on niivõrd ebatavaline, et temalt võib isegi oodata, et ta räägib Kongressile, et maksevõimetuse ohtu pole, seda on ta varem öelnud. Minu suhtumine temasse praegusel hetkel on: andke Trumpile võimalus. Minuni on kuuldused jõudnud, et Trump on lugenud 7DIF.

Bernie Sanders ütles enda kohta, et ta on alati olnud fiskaalne konservatiiv ja ei kavatse muutuda. Kui talle öeldi, et maksud ja valitsuse võla väljastamine ei rahasta valitsuse kulutamist, siis arvas ta, et see on mingi trikk tema “tax the rich” agenda vastu. Seega on igati positiivne, et Bernie kaugele ei jõudnud valimistel.

Mis puudutab Trumpi, siis eriti suuri lootusi ma praegusel hetkel ei ehitaks. Kui Trump nurjub, siis liikumine ei kao kuhugi. See algas TEA Party ja OWS ning Brexitiga. Globaalne neoliberalism lüüakse minu hinnangul nokkauti. Siin on kindlasti ka hunte lambanahas.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s