L’italiano vero

Itaalia referendum toob tõenäoliselt lõpu eurole ja EL-le. Referendumi jah kampaaniast on saanud pro EL-i ja pro globaliseerumise kampaania ja kuna Renzi on lubanud tagasi astuda “ei” korral, siis näevad populistlikud jõud oma võimalust. Renzi on nüüd lahti öelnud sellest lubadusest, kuid arvatakse, et ta ikkagi astub tagasi.  Referendum on tegelikult efektiivsema valitsemise nimel konsitutsiooni muudatuse üle, aga üldsuse jaoks tähendab see referendum midagi muud. See on võimalus establishmentile vastu hakata, see on võimalus eurost loobuda. Beppe Grillo on lubanud referendumi korraldada euro osas ja on rääkinud eurosüsteemi vastu ning tema sooviks, et Itaalia rahaliidust välja astuks. Ennetähtaegsed valimised võivad Grillole võimaluse anda.

Brexitil ja Itaalia referendumil on ühiseid jooni, establishment külvab hirmu ja paanikat “ei” suunal Itaalias ja Brexiti suunal UK-s tehti seda. Rahandusministeerium väitis, et töökohad kaovad ja investeeringud lakkavad riiki tulemast ja seda ainult exit valimistulemuse põhjal. Tänaseks võib öelda, et see ennustus on valeks osutunud. Samuti väidab enamus pankureid, et nad ei kavatse Londonist ära kolida. Remain pooldajad pritsivad muidugi endiselt tatti ja tahavad uut referendumit, soovivad, et valitsus eiraks rahva tahet referendumil, räägivad, et referendumid ongi problemaatilised jne.

Itaalia jah propagandistid ütlevad, et ei korral kukub 8 rahvuslikku panka kokku jne, tuttav taktika Brexiti eelsest ajast. Kui Reagani ja Thatcheri ajast sai tuttavaks TINA (There Is No Alternative) neoliberaalsetele reformidele, siis nüüd on sellega liitunud ka pro EL-i jõud ja valdav enamus vasakpoolseid (end sotsiaaldemokraatia sildiga ehtijad, marksistid, kommunistid jne). Suur osa neist tahab rahvusriike hävitada ja nende väide on: There Is No Alternative (lisaks sellele süüdistavad vasakpoolsed kõiki, kes nende ideedega ei nõustu, rassismis ja fašismis).  Meil Eestis räägivad nad, et Venemaa tuleb meile kallale, kui EL laguneb, Itaalias, et pangad kukuvad kokku, UK-s, et töökohad kaovad jne.

Itaalia majandus pole praktiliselt üldse kasvanud euroga liitumise ajast. Euroopa surub peale kasinust ja neoliberaalseid reforme, mida Renzi ka saaks läbi viia, kui referendumilt jah tuleks. Seega igal juhul on Itaalial kasulik ei öelda referendumil. Ma ei näe mingit ratsionaalset põhjust euroga jätkamiseks Itaalial.

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s