Head ja halvad eurofiilid

Ma loen tihti vasakpoolsete blogisid ja arvamusi, enamus MMT-lasi on tsentrist vasakul tavapäraste hindamiskriteeriumite alusel. Seoses eurotsooni ja euroga leiab palju arvamusi, kus süüdistatakse Saksamaad. Näiteks räägitakse seoses Macroni valimisvõiduga, et Prantsusmaa presidentidel on nüüd kombeks kohe valimisvõidu järel Merkeliga kohtuda (ka Hollande tegi seda). Et oma bossidelt reformiplaanide heakskiit saada, mis jäädavalt olevat “ei”, sest Saksamaa ei tahtvat keskset fiskaalvõimu eurotsoonis, mis võiks eurotsooni probleemid lahendada. Tõsi, mokaotsast mainitakse ka, et see ei pruugi ka sobilik üldse olla riikidele Euroopas, et Euroopa Ühendriigid võibki olla lihtsalt utoopiline unistus. Sellest hoolimata jääb sellistest sõnavõttudest läbi kumama ja domineerima idee, et halb Saksamaa ning  võlgnikriikide probleemides on süüdi just Saksamaa.  Saksamaa on tõesti sellele vastu ja Weidmann on korduvalt nimetanud seda halvaks ideeks. Ja siis muidugi kohtab ka neid, kelle analüüs ei ole üldse nii sügav ning nad süüdistavad otsesõnu ilma pikema jututa Saksamaad eurotsooni kasinuses. Minu meelest on Weidmanil õigus, poliitiliselt ja kultuuriliselt ei ole see sobiv lahendus Euroopa jaoks. Ja nüüd jõuame vana järelduse juurde, olgu tema nimeks Hollande või Macron, ükskõik kui ilusal häälel sa lausud: euro on meie raha. Inimestelt Euroopas pole sul mandaati, et Euroopa Ühendriike luua ja rahvusriikide suveräänsusest loobuda.  Ja sa tead, kui “hea” ja “meie raha” see euro nüüd siis on. Jätkusuutlikku heaolu (madal tööpuudus, kõrge majanduskasv) euro ei võimalda. Nüüd lasub süü selle jama eest nendel, kes arvasid, et võivad rahvale valuutaliidust kärbseid pähe ajada. Sul ei ole mingit moraalset õigust nõuda Saksamaalt või ükskõik milliselt riigilt, et too rahvuslikust suveräänsusest loobuks.

Mis puudutab tehnilist poolt, siis tänaseks ei ole lahendusele lähemale jõutud poliitiliselt. Kas see aastaid kestev tegevusetus peaks meis usaldust äratama ja võiksime veelgi rohkem otsutusõigust loovutada EL-le? Tulevikus saadakse EL-s paremini hakkama ja muretsetakse ka tegelikult inimeste heaolu üle mõnes perifeerses liikmesriigis? Kui sa usud, et sellisel retoorikal on  tulevikku, siis võid EL-i tulevikku panustada.

Eurozone faces doom no matter how hard France and Germany try to save it, warns top investment bank

 

Advertisements

About Kristjan

Defitsiidi terrorismi vastase pataljoni eriüksuslane (finantsignorantsuse vastu võitlemise osakond). Treening: MMT, postkeinsism, Tartu Ülikool Majandusteadus
Rubriigid: English, Estonian. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s